Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

zwrotnikraka.pl 1 dzień temu

Przed nami XII Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i szyi – cykliczne wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi, których liczba znacząco się zwiększa.

Niestety, poziom wiedzy naszego społeczeństwa jest niewystarczający w tym zakresie, co powoduje, iż pacjenci zgłaszają się do leczenia w późnym stadium zaawansowania choroby. Wyniki leczenia nowotworów regiony głowy i szyi w Polsce są jednymi z najgorszych w Europie. Podkreślenia wymaga także nowy czynnik etiologiczny w tej grupie nowotworów – wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Make Sense 2024 potrwa od 16 do 21 września.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej tegoroczny Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi eksperci oraz przedstawiciele pacjentów dyskutowali o tym, co zrobić, aby chorzy w Polsce mieli dostęp do profilaktyki i leczenia na europejskim poziomie.

Przez ostatnie dwie dekady, każdego dnia, zajmuję się diagnostyką i leczeniem nowotworów głowy i szyi, konsultuję pacjentów z całego kraju. Mam wrażenie, iż dostępność i wyniki leczenia nie uległy znaczącej poprawie, pomimo rozwoju nowych technologii medycznych. Dlatego, tak ważna jest profilaktyka i pełna dostępność do diagnostyki i leczenia oraz edukacja pracowników ochrony zdrowia, a także tworzenie Unitów głowy i szyi, które wpłyną na poprawę jakości leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi – wyjaśnia prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Motto tegorocznej kampanii zwraca uwagę na fakt, iż dostęp do leczenia onkologicznego w nowotworach głowy i szyi jest na bardzo zróżnicowany poziomie w Europie. Znacznie szybciej diagnozowani i leczeni są pacjenci w krajach Beneluksu, Niemczech, Francji, czy Anglii, przez to mają większą szansę na całkowite wyleczenie.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi 2024

W ramach tegorocznej kampanii planowane są aktywności, które będą realizowane w całej Europie. W Polsce będą to m.in.:

  • spotkania prasowe
  • wykłady w szkołach
  • badania profilaktyczne
  • warsztaty dla pacjentów
  • kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy, która okazała się wielkim sukcesem – bieg dla pacjentów i osób wspierających kampanię – make sense run&walk

Chcemy podnieść świadomość społeczną na temat nowotworów głowy i szyi oraz przybliżyć temat nowotworów głowy i szyi, ich epidemiologii, współczesnych metod leczenia, trudności z jakimi pacjenci borykają się na co dzień. Podejmiemy również problematykę szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV oraz ich wpływie na ograniczenie zachorowań na nowotwory głowy i szyi u osób zaszczepionych – wyjaśniają organizatorzy.

Zwieńczeniem Tygodnia Profilaktyki będzie organizowany po raz drugi, 21 września o godz. 10:00 w wielu miejscach w Europie (w tym w Poznaniu, nad jeziorem Malta) – Make Sense Run&Walk. Tego samego dnia, o tej samej godzinie ruszy bieg mający na celu promocję profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Do udziału zapraszamy pacjentów, ich rodziny i przyjaciół oraz wszystkich wspierających profilaktykę nowotworów głowy i szyi.

W tygodniu profilaktyki uczestniczy wiele znakomitych ośrodków medycznych z całego kraju, akcje profilaktyczne odbywać się będą w: Poznaniu, Koninie, Wrocławiu, Grudziądzu, Bydgoszczy, Lublinie, Zamościu, Zielonej Górze, Łodzi, Krakowie, Warszawie, Radomiu, Białymstoku, Gdańsku, Zabrzu, Katowicach, Kielcach, Kołobrzegu.

Nowotwory głowy i szyi – kampania

Rak głowy i szyi jest 5. najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz 8. najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. Pomimo postępu w diagnostyce i leczeniu oraz stale rosnącej uwadze poświęconej nowotworom głowy i szyi na poziomie polityki europejskiej wyniki są stale niezadowalające.

Autorzy kampanii stworzyli regułę „1 przez 3”, która w sposób czytelny i łatwy umożliwia wczesne rozpoznanie nowotworów głowy i szyi. Każdy, kto zauważy u siebie jeden lub więcej z wyselekcjonowanych objawów nowotworów głowy i szyi, które realizowane są co najmniej 3 tygodnie powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Objawy alarmowe nowotworu obejmują: niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła, chrypkę, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi, jednostronną niedrożność nosa lub krwistą wydzielinę z nosa.

ZOBACZ WIĘCEJ: NOWOTWORY GŁOWY I SZYI

źródło: materiały prasowe kampanii

Post Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału