Europejski przemysł farmaceutyczny coraz słabszy w stosunku do Chin i USA

mzdrowie.pl 1 tydzień temu

Przemysł farmaceutyczny jest około trzy razy bardziej produktywny niż średnia w całej gospodarce europejskiej. W 2022 roku przemysł wspierał łącznie około 2,3 mln miejsc pracy. Rosnące w tempie 20 proc. rocznie inwestycje Chin w badania i rozwój sektora farmaceutycznego mogą niepokoić producentów europejskich, gdzie roczny wzrost wynosi tylko 4,4 proc. Chiny zrównały liczbę NME wprowadzanych na rynek z Europą.

W raporcie zrealizowanym przez PwC na zlecenie Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) zweryfikowano ekonomiczny wpływ przemysłu farmaceutycznego na gospodarki 27 państw Unii Europejskiej oraz całej Europy, uwzględniając Norwegię, Szwajcarię i Wielka Brytanię. Analiza dotyczyła dwóch kluczowych wskaźników w 2022 roku: wartości dodanej brutto (GVA) i zatrudnienia. GVA jest miarą oceny wkładu gospodarczego i jest równoważna z PKB po wyłączeniu podatków od produktów (w tym importu) i dodaniu dotacji do produktów (w tym wszelkich dopłat do importu).

Poziomy wydatków na badania i rozwój w sektorze farmaceutycznym do 2014 roku w Europie i USA były podobne. Później Stany Zjednoczone konsekwentnie realizowały inwestycje na coraz wyższym poziomie. W Europie wydatki na badania i rozwój w sektorze farmaceutycznym wzrosły średnio rocznie o 4,4 proc. w latach 2010–2022 – z 27,8 mld do 46,2 mld euro. Natomiast w tym samym okresie amerykańskie wydatki wzrosły średnio rocznie o 5,5 proc. – z 30,7 mld do 71,5 mld euro. Natomiast inwestycje Chin średnio rocznie wzrastały w zawrotnym tempie 20,7 proc. w tym okresie z 1,7 mld euro do 14,8 mld euro.

Miarą innowacyjności opisywaną w raporcie są Nowe Jednostki Molekularne – nowe leki z aktywnym składnikiem, który jest wprowadzany na rynek po raz pierwszy. Ich opracowanie jest kluczowym produktem działalności badawczo-rozwojowej przemysłu farmaceutycznego. Liczba NME była porównywalna w USA i Europie do 2013 roku. Od tego czasu zaszły istotne różnice, odzwierciedlające wyższe wydatki USA na badania i rozwój. W latach 2018–2023 w Europie powstało 91 nowych jednostek molekularnych. W tym samym okresie USA wprowadziło 187 NME, a Chiny – 75 NME. Na uwagę zasługuje rozwój tego obszaru w Chinach związany z gwałtownie rosnącym poziomem inwestycji. W 2022 roku Chiny zrównały liczbę swoich NME z Europą, a w 2023 roku ją wyprzedziły.

W 2022 roku przemysł farmaceutyczny wypracował 2 proc. całkowitej wartości dodanej brutto (GVA) w gospodarce Unii Europejskiej, czyli około 311 mld euro, a w całej Europie – 448 mld euro co stanowi 2,6 proc. GVA. Te kwoty wynikają z działalność bezpośredniej, pośredniej i indukowanej europejskich producentów farmaceutycznych w przemyśle. 163 mld euro wyniósł bezpośredni wpływ działalności gospodarczej firm farmaceutycznych w UE. Bezpośrednia działalność wynika z własnych działań firm takich jak wynagrodzenia osób bezpośrednio zatrudnionych, zakupy, wynajem, marketing lub usługi IT. W całej Europie wpływ bezpośredni wyniósł 225 mld euro.

Pośredni wpływ działalności sektora farmaceutycznego wyniósł 68 mld euro GVA w krajach członkowskich Unii Europejskiej (102 mld euro w całej Europie). Przemysł farmaceutyczny pośrednio wspiera gospodarkę poprzez swój łańcuch dostaw, czyli zakup materiałów wejściowych. Pośredni wpływ wartości dodanej dotyczy wzrostu produkcji i zatrudnienia wynikających z popytu na towary i usługi od dostawców w dół łańcucha dostaw.

Indukowany wpływ wartości dodanej brutto wynika z wydatków pracowników w całym łańcuchu wartości z ich zarobków, zarówno pracowników firm farmaceutycznych jak i pracowników ich dostawców. W 2022 roku wyniósł on 80 mld euro w UE i 120 mld euro w Europie. W 2022 roku przemysł farmaceutyczny wspierał łącznie około 2,3 mln miejsc pracy w gospodarce Unii Europejskiej co stanowi 1 proc. całego zatrudnienia. W tym 633 200 osób było zatrudnionych bezpośrednio przez przemysł, 737 500 osób w łańcuchu dostaw, a kolejne 924 200 miejsc pracy było wspieranych przez pracowników przemysłu farmaceutycznego i łańcucha dostaw wydających pieniądze w unijnej gospodarce.

Przemysł farmaceutyczny jest około trzy razy bardziej produktywny niż średnia w całej gospodarce europejskiej. W każdym unijnym kraju produktywność na pracownika jest wyższa w tym przemyśle niż średnia w całej gospodarce kraju. Jeden pracownik w sektorze farmaceutycznym wygenerował średnio 225 tys. euro GVA w 2022 roku. Natomiast pracownik w branży telekomunikacyjnej zrealizował średnio 164,1 tys. euro GVA, a w branży usług finansowych – 175,8 tys. euro. Produktywność w sektorze farmaceutycznym rośnie stosunkowo szybciej w porównaniu z innymi sektorami. Inwestycje w tej branży mają zatem potencjał, aby przyczynić się do odzyskania dynamiki wzrostu produktywności.

Idź do oryginalnego materiału