Według najnowszych szacunków, już u blisko miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowano endometriozę. Choroba ta najczęściej związana jest z nawracającymi i dotkliwymi bólami, a nieleczona – może prowadzić do niepłodności i innych poważnych schorzeń. Przez brak odpowiedniej wiedzy, niezrozumienie społeczne oraz złożoność samej choroby, endometrioza jest trudna do zdiagnozowania i leczenia.
Objawy endometriozy rzutują na wiele aspektów życia pacjentek często powodując wykluczenie z normalnego funkcjonowania oraz wysokie koszty społeczne. Ratunek w walce z chorobą może stanowić bardziej dostępna diagnostyka, multidyscyplinarna opieka medyczna oraz nowoczesne leczenie.
Marzec 2024 został ogłoszony Miesiącem Świadomości Endometriozy.
Ednometrioza – co to jest
Endometrioza charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Komórki te są przez cały czas aktywne wydzielniczo i reagując na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym powodują w organizmie przewlekłą reakcję zapalną.
Przemieszczające się poza macicą komórki, rozwijają ogniska endometrialne w obrębie innych narządów; najczęściej jajników, otrzewnej, w przewodzie pokarmowym lub układzie moczowym. Skupiska pozamacicznego endometrium reagują na zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego, a złuszczające się komórki i krew nie znajdują ujścia, prowadząc do infekcji i blizn w tkankach.
Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy.
– Endometrioza to choroba charakteryzująca się występowaniem tkanek podobnych do endometrium poza jamą macicy, najczęściej w postaci ognisk na otrzewnej lub w obrębie narządów znajdujących się w miednicy mniejszej. Każde takie ognisko, podobnie jak endometrium, ulega przemianom hormonalnym, co powoduje występowanie przewlekłego stanu zapalnego. Choroba najczęściej wiąże się z bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi, nasilającymi się szczególnie w trakcie miesiączki – wyjaśnia lek. Łukasz Ciastoń – ginekolog z centrum medycznego Blumedica Suchy Las / Poznań.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) endometrioza może dotyczyć ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym na świecie. Statystyki podają także, iż częstość występowania schorzenia waha się pomiędzy 6-15% ogólnej populacji kobiet.
– W Polsce problem endometriozy może dotyczyć więc choćby do 3 milionów kobiet – twierdzi Lucyna Jaworska-Wojtas, Prezes Fundacji Pokonać Endometriozę.
W świadomości społecznej cykle menstruacyjne nieodzownie kojarzone są dolegliwościami bólowymi, dlatego też kobiety cierpią w samotności i niezrozumieniu, a endometrioza pozostaje niezdiagnozowana – średnio choćby przez ok 10 lat.
Endometrioza – objawy
Oprócz bardzo bolesnych miesiączek, endometrioza może objawiać się przewlekłym bólem miednicy, głębokim bólem podczas lub po stosunku seksualnym, okresowymi lub cyklicznymi bolesnymi objawami żołądkowo-jelitowymi lub ze strony układu moczowego. jeżeli więc dolegliwości bólowe występują u kobiety przez okres kilku miesięcy, to konieczna jest adekwatna diagnostyka.
Dominującym objawem ednometriozy jest ból. W badaniach tylko 1 na 10 pacjentek zadeklarowała, iż nie używa środków przeciwbólowych.
Wykazano także, iż pacjentki z endometriozą częściej obarczone są chorobami współistniejącymi, takimi jak rak piersi lub rak jajnika, choroba autoimmunologiczna lub podwyższonym ryzykiem chorób sercowo naczyniowych.
Bardzo charakterystycznym objawem endometriozy są kłopoty z zajściem w ciążę i bezpłodność.
– U kobiet cierpiących na uciążliwe, nawracające i silne dolegliwości bólowe a dodatkowo obarczonych trudnościami z zajściem w ciążę mogą pojawiać się zaburzenia natury psychicznej – w badaniu 54% pacjentek z endometriozą odczuwało niepokój, frustrację i osamotnienie. Pojawiające się stany lękowe i depresja są przyczyną trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie i prowadzą do wykluczenia na poziomie zawodowym i osobistym – tłumaczy Lucyna Jaworska-Wojtas.
Dominującym objawem jest najczęściej ból. Do innych objawów endometriozy należą między innymi:
- nieregularne cykle
- biegunki i zaparcia
- wzdęcia nasilające się w trakcie miesiączki (tzw. endobelly)
- bóle nóg i kręgosłupa
- ból w klatce piersiowej
- bóle barku
- przewlekłe zmęczenie, wahania nastroju, PMS
Endometriozę rozpoznaje się na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego, badania ginekologicznego oraz eksperckiego badania obrazowego (usg endometriozy tzw. sonowaginografia). W niektórych sytuacjach konieczne może być także wykonanie rezonansu magnetycznego.
WARTO WIEDZIEĆ: MIĘŚNIAK MACICY
Nietypowe symptomy endometriozy
Ogniska endometriozy najczęściej umiejscowione są w obrębie miednicy mniejszej, jednak mogą się one ulokować również w bardziej odległych rejonach ciała. W zależności od tego gdzie się znajdują, mogą dawać też różne dolegliwości – lek. Łukasz Ciastoń.
- W przypadku endometriozy klatki piersiowej może dochodzić do duszności nasilającej się w trakcie miesiączki, a choćby nawracających samoistnych odm czy krwioplucia.
- Jeśli nacieki endometriozy znajdują się w obrębie przepony oraz obejmują nerw przeponowy, może występować również silny ból barku, który unerwiony jest właśnie przez ten nerw.
- Ponadto występować mogą również objawy ogólne. Przede wszystkim dość często występujące przewlekłe zmęczenie, wahania nastroju, bóle piersi czy PMS.
- Dość często u pacjentek z endometriozą występują również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, pod postacią naprzemiennych biegunek i zaparć oraz wzdęć. Te ostatnie mogą być bardzo nasilone i mają swoją specjalną nazwę – „endobelly”.
- W bardzo rzadkich przypadkach odnotowano choćby ogniska endometriozy w oku, co może się wiązać między innymi z zaburzeniami widzenia czy krwawieniem z oka.
Endometrioza – leczenie
Endometrioza w znakomitej większości dotyczy kobiet młodych w wieku produktywnymi i czasowo wyklucza je z życia zawodowego oraz społecznego powodując wysokie koszty pośrednie (5-50 razy wyższe) wynikające ze spadku motywacji, obniżonej efektywności i częstej absencji.
Choroba jest nieuleczalna, ale jej przebieg można łagodzić farmakologią oraz zabiegami operacyjnymi.
W zależności od stopnia zaawansowania endometriozy zaleca się laparoskopię, czyli małoinwazyjną operację, podczas której usuwa się zmiany endometrialne. Bardziej zaawansowana endometrioza, w której zmiany są duże lub dotyczą wielu narządów – może wymagać zabiegu operacyjnego.
– Bardzo indywidualny przebieg endometriozy oraz zróżnicowane potrzeby pacjentek wymagają kompleksowej, interdyscyplinarnej diagnostyki i opieki medycznej. Zgadzam się również z poglądem, iż endometriozę należy postrzegać jako chorobę przewlekłą, która wymaga długoterminowego planu leczenia, nowoczesnych metod terapeutycznych i bieżącej, ścisłej kontroli – komentuje prof. dr. hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta – kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ginekolożka, endokrynolożka, seksuolożka.
Pacjentki z endometriozą potrzebują specjalistycznej diagnostyki, stałego monitorowania stanu swojego zdrowia i zażywanych leków oraz opieki specjalistów z różnych dziedzin. Uznanym sposobem na zapewnienie takiego wsparcia jest stworzenie sieci referencyjnych ośrodków skoncentrowanych na tej chorobie.
Endometrioza wiąże się z większą intensywnością korzystania z opieki zdrowotnej, zażywania leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych oraz 1,75-krotnie wyższymi bezpośrednimi kosztami leczenia. Chorobę charakteryzuje złożony zespół objawów, dlatego też jej diagnostyka i leczenie nie zamyka się tylko w gabinecie ginekologicznym.
Miesiąc Świadomości Endometriozy 2024
Dopiero po ok. 100 latach, odkąd po raz pierwszy endometrioza została formalnie zidentyfikowana i nazwana w 1921 roku, temat tej dolegliwości stopniowo staje się bardziej rozpoznawalny. Dzieje się tak dzięki większej świadomości zdrowotnej kobiet oraz pogłębianiu się wiedzy o leczeniu niepłodności.
Przyczynia się do tego także ustanowiony w 1993 roku Miesiąc Świadomości Endometriozy.
– W chorobie kluczowa jest wczesna diagnoza dająca szansę na przedoperacyjne leczenie, ale niska świadomość społeczna i znajomość zagadnienia w środowisku lekarskim udaremnia jej wykrycie we właściwym czasie. Pomimo znacznego postępu w poziomie wiedzy i badań nad endometriozą, opóźnienie diagnostyczne stale wynosi 5-10 lat, choćby w krajach Europy i Ameryki Północnej – podsumowuje prof. dr. hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Post Endometrioza – co to jest? Objawy i leczenie pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.