Zdobądź kompetencje medyczne, zostań specjalistą w obsłudze nowoczesnych technik diagnostycznych oraz naucz się wykorzystywać sztuczną inteligencję w analizie i przetwarzaniu obrazów medycznych. To wszystko w ramach elektroradiologii, czyli nowego kierunku studiów na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej.
– Elektroradiologia jest uznawana za jeden z zawodów przyszłości. Znajduje się już w ofercie kilku polskich uczelni, ale tylko u nas jej ukończenie gwarantuje uzyskanie tytułu inżyniera. To coś unikatowego i duży atut na rynku pracy – mówi dr inż. Iwona Hołowacz, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki na Wydziale Medycznym. – Dlatego 60 osób, które od października zaczną u nas naukę, będzie nie tylko prawdziwymi pionierami, ale też wyjątkowymi specjalistami z zakresu inżynierii, medycyny i nowoczesnej diagnostyki – dodaje.
Obecnie niemal każda dziedzina medyczna wymaga wsparcia radiologii i diagnostyki obrazowej. Żaden szpital nie jest wstanie bez nich funkcjonować, a nieustanny rozwój technologii w tym zakresie oraz coraz częstsze wykorzystanie sztucznej inteligencji, sprawiają, iż w placówkach medycznych zapotrzebowanie na wykwalifikowanych elektroradiologów jest ogromne.
Program dopasowany do realnych potrzeb
Elektroradiolog jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, co często jest najważniejsze dla dalszych decyzji lekarskich dotyczących postępowania z chorym. Zawód ten wymaga od wykonujących go osób precyzji, wiedzy i umiejętności obsługi zaawansowanego technologicznie sprzętu.
– Elektroradiolodzy mają do czynienia z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie diagnostyki obrazowej i różnymi formami leczenia, co sprawia, iż ich praca jest dynamiczna, pełna wyzwań i pozwala na ciągły rozwój – mówi prof. Hołowacz. – A wraz z rosnącą liczbą zachorowań na choroby przewlekłe i cywilizacyjne wzrasta zapotrzebowanie na dobrej jakości diagnostykę obrazową.
Dlatego dziś niezbędni są specjaliści z tej dziedziny. Z myślą o nich przygotowaliśmy program kształcenia obejmujący praktyczne zajęcia w szpitalach i pracowniach diagnostycznych. Zapewniamy także dostęp do najnowszych technologii obrazowania medycznego.
Zajęcia na nowym kierunku już od I roku studiów będą prowadzone w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach dysponujących niezbędną aparaturą, a praktyki we współpracujących z naszą uczelnią szpitalach specjalistycznych i centrach diagnostycznych z Wrocławia i Dolnego Śląska.

– Nie zabraknie szkoleń w politechnicznym Centrum Symulacji Medycznym, jednym z najnowocześniejszych tego typu laboratoriów w Polsce – dodaje prof. Joanna Bladowska, neuroradiolog z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej Wydziału Medycznego PWr. – Warto podkreślić, iż kształcić będziemy w niewielkich grupach, co pozwoli na bezpośrednią interakcję pomiędzy prowadzącym, studentem i pacjentem.
Uczelnia zapewnia także szeroki dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego, zróżnicowanych grup pacjentów oraz stosowanie współczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych.
Sztuczna inteligencja i interdyscyplinarność
Studia na kierunku elektroradiologia to połączenie podstawowego programu nauczania z szeroką i nowoczesną wiedzą techniczną. To sprawia, iż absolwenci i absolwentki kierunku nie tylko zdobędą kompetencje medyczne, ale także umiejętności praktyczne z zakresu obsługi nowoczesnych technik diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy radiografia cyfrowa.
W programie studiów znalazły się także zajęcia z wykorzystywania sztucznej inteligencji w analizie i przetwarzaniu obrazów medycznych. Dodatkowym atutem tego kierunku jest jego interdyscyplinarny charakter. Elektroradiolodzy współpracują na co dzień z lekarzami radiologami, onkologami, kardiologami, chirurgami oraz innymi specjalistami, co sprawia, iż ich praca ma bezpośredni wpływ na jakość opieki zdrowotnej.
Studenci mogę później specjalizować się w takich dziedzinach, jak radioterapia, medycyna nuklearna, elektrofizjologia czy ultrasonografia. To sprawia, iż mogą indywidualnie dopasować ścieżkę kariery do swoich zainteresowań oraz potrzeb rynku pracy.
Praca? Bez problemu
Absolwenci i absolwentki elektroradiologii o pracę mogą być spokojni. Ta czekać będzie na nich w wielu różnych miejscach. Od szpitali i klinik onkologicznych, kardiologicznych, przez centra obrazowania, laboratoria badawcze, zakłady radiologii, radioterapii, diagnostyki izotopowej i elektrodiagnostyki, aż po placówki naukowo-badawcze i firmy zajmujące się produkcją sprzętu medycznego. A to jeszcze nie koniec.
– Takich specjalistów zatrudniają też firmy zajmujące się serwisowaniem i sprzedażą sprzętu medycznego – mówi prof. Hołowacz. – W grę wchodzi także udział w tzw. eksperymentach medycznych i badaniach klinicznych dotyczących wykorzystania nowych technologii w diagnostyce i terapii.
Rekrutacja od 1 czerwca
– Zapraszamy absolwentów liceów i techników, którzy mają zamiłowanie do biologii i fizyki, a także uzyskali dobre wyniki maturalne z tych przedmiotów – wyjaśnia prof. Hołowacz. – Warto interesować się nowoczesnymi technologiami, lubić pracę z ludźmi i chcieć mieć realny wpływ na zdrowie pacjentów.
Ponadto przydadzą się też umiejętności logicznego i analitycznego myślenia oraz motywacja do zrozumienia wiedzy ogólnej z zakresu nauk medycznych i fizycznych, naukowych podstaw budowy i funkcjonowania aparatury diagnostycznej, zasad bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej oraz sposobu przygotowania pacjenta do badań.
W sumie na kierunku elektroradiologia na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej czeka 60 wolnych miejsc. Nauka na nim będzie prowadzona wspólnie z Wydziałem Podstawowych Problemów Techniki, w szczególności z Katedrą Inżynierii Biomedycznej.
Michał Ciepielski