Elbląg będzie miał rzecznika ds. pieczy zastępczej

razemztoba.pl 1 dzień temu

Prezydent Elbląga Michał Missan, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Robert Turlej oraz Dyrektor Elbląskiego Centrum Usług Społecznych Beata Kulesza spotkali się dziś z dziennikarzami by wspólnie poinformować o projekcje pn. Moc Rodziny, który realizowany będzie w Elblągu. Jedną z jego części jest powołanie rzecznika ds. pieczy zastępczej.

– W Elblągu już od kilku lat staramy się promować pieczę zastępczą. Choć trzeba przyznać, iż potrzeby są, podobnie jak w wielu innych miejscach w kraju, znacznie większe niż możliwości. Cieszy więc możliwość realizacji takiego projektu w naszym mieście, który powinien jeszcze bardziej wypromować rodzicielstwo zastępcze a i być może przyczynić się do tego, iż coraz częściej, to nie ośrodki opiekuńczo-wychowawcze a właśnie rodziny zastępcze będą przejmowały opiekę nad potrzebującymi dziećmi – podkreślał prezydent Michał Missan.

W podobnym tonie wypowiadał się Robert Turlej, który zaznaczył, iż jest bardzo zadowolony z faktu, iż w obecnej perspektywie finansowej w województwie przeznaczono aż 50 mln złotych właśnie na pieczę zastępczą i jej promocję.

– W całej Polsce brakuje rodzin zastępczych i mam nadzieję, iż dzięki działaniom choćby w ramach takiego projektu przybędzie rodzin, które przyjmą dzieci pod swój dach i zechcą być dla nich rodzinami zastępczymi – podsumował Turlej.

Projekt realizowany będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich Warmii i Mazur (FEWiM). Koszt realizacji trzyletniego projektu wynosić będzie ponad 3 mln zł. Rozpoczęcie zaplanowano na 1 stycznia 2025 roku.

W ramach projektu dostępna będzie oferta dla rodzin zastępczych w postaci: wyjazdów edukacyjnych, szkoleń stacjonarnych oraz terapii indywidualnej, rodzinnej oraz superwizji. Przewidziano także wsparcie dla dzieci i młodzieży czy wsparcie dla usamodzielnionych wychowanków pieczy zastępczej.

W ramach wsparcia dla dzieci i młodzieży przewidziane są korepetycje, przeprowadzenie treningów umiejętności społecznych czy oferta kreatywnych wakacji, jak również: możliwość skorzystania z szeregu diagnoz i konsultacji ze specjalistami oraz terapii indywidualnych dostosowanych do potrzeb.

Z kolei wychowankowie pieczy zastępczej, którzy są już usamodzielnieni, otrzymają możliwość udziału w warsztatach m.in. doskonalących samodzielne funkcjonowanie, kursy zawodowe oraz możliwość wsparcia doradcy zawodowego.

– Projekt zakłada wsparcie dla usamodzielnianych wychowanków, młodzieży dorosłej, która opuszcza rodzinę zastępczą lub placówki opiekuńczo-wychowawcze. Poprzez szereg działań będziemy chcieli ułatwić tym osobom start w dalsze życie. Będziemy wychodzić do nich z ofertą kursów, które następnie pozwolą im aktywnie działać na rynku pracy – mówiła podczas dzisiejszej konferencji dyrektor ECUS Beata Kulesza.

Pani dyrektor dodała również, iż projekt ten ma za zadnie szeroko promować idee rodzicielstwa zastępczego.

– W tej materii planujemy zorganizowanie pikników rodzinnych, happeningów czy festynów dla mieszkańców naszego miasta.

W ramach projektu zostanie powołany rzecznik ds. pieczy zastępczej, którego zadaniem będzie „lobbowanie” na rzecz rodzicielstwa zastępczego, ale także monitorowanie funkcjonowania systemu pieczy zastępczej w Elblągu. Rzecznik będzie również odpowiedzialny za rozwiązywanie trudnych sytuacji, związanych z codzienną pracą w ramach pieczy zastępczej.

Idź do oryginalnego materiału