Eksperci: wysoki poziom insuliny zwiększa ryzyko raka trzustki

everethnews.pl 1 rok temu

Na łamach czasopisma „Cell Metabolism” opublikowano badanie dotyczące związku wysokiego poziomu insuliny z ryzykiem raka trzustki. Warto zaznaczyć, iż są to pierwsze, dokładnie wyjaśniające badanie, dlaczego osoby z otyłością lub cukrzycą typu 2 są bardziej narażone na wystąpienie nowotworu trzustki.

Przełomowe badanie

Badanie jako pierwsze wyjaśnia dokładnie, dlaczego osoby otyłe lub chore na cukrzycę typu 2 są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka trzustki. Okazuje się, iż przynajmniej jedną z przyczyn jest zbyt wysoki poziom insuliny we krwi. Nadmierne ilości tego hormonu nadmiernie stymulują komórki trzustki produkujące enzymy trawienne, co prowadzi do stanu zapalnego i rozwoju zmian przedrakowych.

– Razem z gwałtownym wzrostem liczby osób otyłych i cierpiących na cukrzycę typu 2, widzimy alarmujący wzrost zachorowalności na raka trzustki. Uzyskane wyniki pomagają nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i pokazują wagę utrzymania insuliny na prawidłowym poziomie. Można to osiągnąć dzięki diety, ćwiczeń i w niektórych przypadkach-leków – powiedział prof. James Johnson z University of British Columbia.

Najczęstszy nowotwór trzustki

Eksperci w swoim badaniu skupili się na gruczolakoraku przewodowym, czyli najbardziej agresywnym nowotworem trzustki, który występuje najczęściej. Tylko 10% pacjentów przeżywa 5 lat od diagnozy. Szacuje się, iż ze względu na wzrost zachorowań rak trzustki do roku 2030 stanie się drugą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami. Odkrycie może także pozwolić na wprowadzenie terapii oddziałujących na ww. receptory i zapobiegających rakowi trzustki lub spowalniających jego progresję jak twierdzą naukowcy.

Rozpoczęło się badanie kliniczne z udziałem pacjentów chorych na raka trzustki, podczas którego lekarze starają się uważnie utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi i insuliny. Naukowcy uważają również, iż odkrycie może mieć także wpływ na inne nowotwory powiązane z otyłością i cukrzycą typu 2.

– Celem tego badania było sprawdzenie hipotezy, iż hiperinsulinemia w stanie otyłym działa bezpośrednio na komórki groniaste, sprzyjając inicjacji raka trzustki. Nasze dane wyraźnie potwierdzają model, w którym Insr w komórkach groniastych odgrywa przyczynową rolę we wspieraniu inicjacji raka w kontekście otyłości wywołanej dietą i zmutowanego Kras – podsumował autor badania.

Źródło: PAP, sciencedirect.pl

Idź do oryginalnego materiału