Eksperci ostrzegają, aby rodzice nie podawali swoim dzieciom zbyt wielu suplementów diety

mgr.farm 6 dni temu

Niemiecka organizacja konsumencka Stiftung Warentest przetestowała w ostatnim czasie 18 popularnych suplementów diety. Zbadano je również pod kątem sposobu reklamowania i tego, czy deklarowane korzyści były poparte dowodami medycznymi. Organizacja zgłosiła problemy aż w przypadku 17 z nich, przy czym w 15 produktach dawki przekraczały zalecane poziomy dla dzieci. Wnioski skierowano przede wszystkim do rodziców, aby dobrze się zastanowili, zanim podadzą suplementy swoim dzieciom. Jest to o tyle trudne, iż rodzice dostają sprzeczne informacje na temat tego, czy włączenie suplementów do diety dziecka pomoże, czy zaszkodzi.

Suplementy, które w Unii Europejskiej stanową żywność, cieszą się coraz większą popularnością. Badanie przeprowadzone w 2022 r. w 14 krajach UE wykazało, iż 93% dorosłych przyjmowało suplementy w ciągu ostatniego roku. Większość z nich wskazała na ogólne korzyści zdrowotne z ich stosowania. Według Niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR), który zajmuje się oceną bezpieczeństwa żywności, suplementy diety nie są na ogół uważane za niezbędne dla zdrowych osób z dietą zbilansowaną. Jednocześnie nie wystarczają też, aby zrekompensować dietę niezbilansowaną. Organizacja Stiftung Warentest stwierdziła, iż ​​suplementy dla dzieci są „w najlepszym razie niepotrzebne, a w najgorszym ryzykowne”.

  • Czytaj również: Będą ograniczenia w reklamie suplementów i wyrobów medycznych dla dzieci?

Tymczasem dr Berthold Koletzko, prezes Europejskiej Akademii Pediatrii (EAP) i pediatra gastroenterolog na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, powiedział, iż nowe wnioski są generalnie rozsądne – ale nie biorą pod uwagę przypadków, w których witaminy i suplementy mogłyby być korzystne dla dzieci. Istnieją bowiem małe dzieci i nastolatkowie, u których poziom niezbędnych składników odżywczych jest niewystarczający, a choćby występują poważne niedobory.

Witamina D

Przykładem może być witamina D, wapń i kwasy tłuszczowe omega-3. Dodał jednak, iż większość dzieci rzeczywiście suplementów nie potrzebuje oraz zaznaczył, iż nie wszystkie suplementy są sobie równe. Na przykład witaminy w żelkach często zawierają dużo cukru i istnieje ryzyko, iż dzieci zjedzą ich za dużo, ponieważ smakują i wyglądają jak słodycze. Dzieci przyjmujące zbyt dużą ilość witamin i minerałów mogą mieć na przykład problemy żołądkowe.

  • Czytaj również: Witamina D i jej suplementacja u małych dzieci – case study

Najważniejsze jest to, iż rodzice, którzy martwią się o stan odżywienia swojego dziecka, powinni zwrócić się po poradę do zaufanego specjalisty.

Jeśli wybierasz suplement, ważne jest, aby wybrać odpowiedni i zasięgnąć porady pediatry – powiedział Koletzko.


Artykuł na podstawie:


©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału