Naukowcy na łamach pisma „Journal of the American Geriatrics Society” poinformowali o wynikach swoich badań, które sugerują, iż stosowanie zabiegu ablacji przezcewnikowej, zapobiegającej migotaniu przedsionków, zmniejsza ryzyko demencji i zgonu w każdej grupie wiekowej.
Ablacja przezcewnikowa jest procedurą, która polega na wprowadzeniu elastycznego przewodu do naczynia krwionośnego w pachwinie. Następnie przewód doprowadzony aż do serca, gdzie niszczy tkankę odpowiedzialną za nieregularne bicie serca.
Ponad 40 000 osób z migotaniem przedsionków
Naukowcy z Liverpoolu w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, które polegało na pięcioletniej obserwacji ponad 40 000 osób z migotaniem przedsionków (AF). Analizy pokazały, iż ablacja cewnikowa rzeczywiście wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia tych powikłań u wszystkich typów pacjentów.
Ryzyko otępienia zmniejszyło się średnio o około 48% u pacjentów, którzy przeszli zabieg ablacji przezcewnikowej w porównaniu z pacjentami, którzy nie zostali poddani temu typowi ablacji. Wzorce zaobserwowano u osób w wieku 65–79 lat i co najmniej 80 lat, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, przyjmujących w okresie obserwacji doustne leki przeciwzakrzepowe oraz uczestników z różnymi typami migotania przedsionków i niewydolnością serca.
– Pomiędzy migotaniem przedsionków a wyższym ryzykiem demencji zachodzi istotny związek, dlatego na uwagę zasługują strategie mające na celu zmniejszenie tego ryzyka. W naszym dużym badaniu osoby z migotaniem przedsionków miały mniejsze ryzyko demencji w przypadku ablacji przezcewnikowej, co potwierdziło się niezależnie od wieku, płci i innych problemów zdrowotnych. Może to być ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy określaniu odpowiednich opcji leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków – powiedziała autorka dr Stephanie Harrison z University of Liverpool.
Wartość badania
Jak pokazują badania, świat się starzeje, eksperci przewidują, iż liczba osób z migotaniem przedsionków (AF) wzrośnie z szacunkowych 2,6 miliona w 2010 r. do 12,1 miliona do 2030 r. Co więcej, duże populacyjne badania kohortowe sugerują, iż związek między AF a większym ryzykiem demencji jest niezależny od znanego wyższego ryzyka udaru u osób z AF. Ablację cewnikową można zastosować w leczeniu AF w celu przywrócenia i utrzymania rytmu zatokowego.
Źródło: https://agsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jgs.18538, rynekzdrowia.pl