Europejska Federacja Periodontologii (EFP) uruchomiła kolejny etap swojej kampanii „Droga do zdrowego uśmiechu” („The journey to a healthy smile”), której celem jest wspieranie pacjentów w budowaniu trwałych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Projekt skierowany jest do specjalistów stomatologicznych, którzy otrzymują dostęp do narzędzi i materiałów edukacyjnych, a także studentów stomatologii oraz uczelni wyższych, które są zachęcane do włączenia do programu nauczania strategii wspierających skuteczną zmianę zachowań pacjentów.
– Styl życia ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej – powiedział prof. William Papaioannou, periodontolog, wykładowca National and Kapodistrian University of Athens, autor ponad 90 publikacji naukowych z zakresu periodontologii, były prezes Continental European Division of the International Association for Dental Research (CED-IADR), lider projektu. – Zarówno lekarze dentyści, jak i higienistki stomatologiczne dzięki swojej pracy mają wyjątkową możliwość, by edukować pacjentów. Korzystając z przygotowanych na potrzeby kampanii materiałów możemy pomóc ludziom przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i poprawić ich ogólne samopoczucie. Razem możemy dokonać trwałej, pozytywnej zmiany w zakresie ich higieny jamy ustnej – dodał.
10 kroków do zdrowych nawyków
W ramach kampanii przygotowano m.in. materiały edukacyjne koncentrujące się wokół opracowanych przez ekspertów 10 kluczowych zasad, które powinni stosować dentyści i higienistki, by pomóc pacjentom rozwijać dobre nawyki higieniczne.
1. Komunikacja – bądź wiarygodnym, empatycznym i godnym zaufania rozmówcą. Twoja rola jako specjalisty ma najważniejsze znaczenie w budowaniu relacji z pacjentem.
2. Przyjazne otoczenie – twórz atmosferę zrozumienia i wsparcia. Uważnie słuchaj pacjentów – pomoże to w budowaniu partnerskiego podejścia.
3. Wskazówki – stosuj proste rozwiązania, które delikatnie nakierują pacjenta na adekwatne tory, np. zalecając regularne wizyty kontrolne i profilaktykę.
4. Edukacja – uświadamiaj pacjentów na temat zdrowia dziąseł, ale w jasny i zrozumiały dla nich sposób.
5. Motywacja – udostępniaj materiały edukacyjne, prezentuj historie osób, które z powodzeniem zmieniły swoje nawyki, tak aby przygotowywać pacjentów do rozmowy o profilaktyce.
6. Emocje – odwołuj się do uczuć pacjentów tłumacząc, jakie konsekwencje – zdrowotne, społeczne, finansowe – mogą mieć choroby dziąseł.
7. Normy społeczne – pokazuj, jak powszechne są problemy z dziąsłami w różnych grupach wiekowych i jak zdrowy styl życia może im zapobiegać.
8. Zaangażowanie – zachęcaj pacjentów do podejmowania zobowiązań dotyczących profilaktyki i leczenia, np. poprzez ustalanie celów oraz uzyskiwanie konkretnych deklaracji.
9. Nagrody – stosuj pozytywne wzmocnienia, np. poprzez pochwały albo informowanie o możliwych mniejszych kosztach leczenia w przyszłości.
10. Poczucie własnej wartości – uświadamiaj pacjentom, iż zdrowy uśmiech wpływa na ich pewność siebie i ogólną jakość życia.
Holistyczne podejście do zdrowia
Zła dieta, brak aktywności fizycznej, niewystarczająca higiena jamy ustnej, stres oraz niedobór snu to czynniki wpływające nie tylko na zdrowie dziąseł, ale także na ogólny stan zdrowia. Kampania EFP podkreśla, iż zdrowy styl życia przyczynia się zarówno do lepszej higieny jamy ustnej, jak i poprawy ogólnego samopoczucia. Dzięki opracowanym narzędziom, ma zachęcać do wspierania pacjentów w trwałej zmianie nawyków zdrowotnych.
– Zdrowy uśmiech to nie tylko higiena jamy ustnej – to zmiana nawyków i świadome podejście do zdrowia. Razem możemy stworzyć trwałą różnicę. Dołącz do EFP i szerz z nami ideę lepszego zdrowia jamy ustnej – podsumował prof. Papaioannou.
Więcej informacji o kampanii można znaleźć TUTAJ.
– Aby faza podtrzymująca leczenia chorób przyzębia była skuteczna, pacjent musi być zmotywowany do jej przeprowadzenia. Musimy umieć wytłumaczyć pacjentowi związek przyczynowo-skutkowy między fazą podtrzymującą a utrzymaniem w czasie efektów leczenia – mówi o czynnikach kluczowych dla długoterminowej skuteczności leczenia chorób przyzębia dr n. med. Maciej Nowak, specjalista periodontologii oraz stomatologii ogólnej, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii, nauczyciel akademicki, członek Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i European Federation of Periodontology. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://www.efp.org/