Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie w ostatnich miesiącach realizowała aż trzy duże projekty ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Podczas uroczystych finałów na uczestników czekało sporo atrakcji.
Książka – mocne wsparcie
Pierwszym z projektów, które okazały się sukcesem, było zadanie pod nazwą „Książka – mocne wsparcie”. Zadanie obejmowało trzy cykle warsztatowe przeznaczone dla różnych grup wiekowych – zarówno dzieci i młodzieży, nauczycieli i bibliotekarzy, a także dla seniorów. Ideą przewodnią przedsięwzięcia było wspieranie zrównoważonego rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży w oparciu o książki. Zwieńczeniem projektu był dwuczęściowy finał.
Najpierw 8 listopada w bibliotece wystąpił jeden z najstarszych teatrów profilaktycznych w Polsce, założony przez Macieja Berniaka Teatr Kurtyna, który zaprezentował dwa spektakle. Pierwszy z nich – „Dwa bieguny” – przeznaczony dla klas 4-5, mówił o samotności i bezradności dzieci wobec wymagań dorosłych, którzy sami nie stają na wysokości rodzicielskich zadań. Drugi natomiast nosił nazwę „Światełko w tunelu”, dla klas 6-8, poruszał problem przemocy, alkoholizmu rodzica, a także zaniedbania z zakresu podstawowej opieki dziecka np. braku pożywienia. Młoda widownia bardzo aktywnie uczestniczyła w spektaklu, śledziła losy bohaterów, odpowiada na pytania kierowane do nich ze sceny i podpowiadała postaciom, co w danym momencie winne zrobić, żeby wydostać się z tarapatów.
Kilka dni później (13 listopada) w bibliotece gościł znany psychiatra i psychoterapeuta profesor Bogdan de Barbaro, którzy przygotował wykład „Pomagam – znam metody”. Spotkanie połączone było z promocją jego książki „Swoją drogą…”. Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia życiowego i zawodowego opowiadał o pomaganiu. Podkreślał też, iż punktem wyjścia do pomagania jest spotkanie z drugą osobą.
Energia Biblioteki
Kolejnym zadaniem realizowany w bibliotece był projekt kulturalno-edukacyjny Energia Biblioteki. Było to innowacyjne przedsięwzięcie służące wspieraniu czytelnictwa, edukacji, rozwojowi kultury i sztuki, zachowaniu dziedzictwa historycznego i tożsamości lokalnej, upowszechnianiu rekreacji i zdrowego stylu życia, edukacji regionalnej, ekologii, a także przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu. Składało się z trzech cykli – energia wiedzy, kultury i rozrywki.
Finał całego projektu odbył się 12 listopada. Jednym z jego elementów było uroczyste otwarcie wystawy „Znamy się z bliska”. Ekspozycja obejmowała 10 zdjęć, przedstawiających sylwetki znanych jaworznian, artystów, pisarzy, społeczników i bibliotekarzy, które wykonała Magdalena Hałas, cztery portrety uczestników warsztatów oraz fotografie prezentujące jaworznicką przyrodę, uchwyconą obiektywem uczniów Szkoły Podstawowej nr 17. Podczas finału można było obejrzeć także komiksy, które powstały w ramach warsztatów Biograkomiks.
Wieczór uświetnił występ Natalii Niemen, piosenkarki, autorki tekstów, która zaprezentowała się w repertuarze „Niemen znany i mniej znany”. Na bibliotecznej scenie wybrzmiały m.in. takie utwory jak: Wspomnienie, Sen o Warszawie, Dziwny jest ten świat, Płonąca stodoła, Spod chmury kapelusza. Artystce towarzyszył pianista Michał Rorat.
Jazz i Literatura
Bardzo dużo w ostatnich tygodniach działo się też w ramach projektu „Dialogi między dźwiękiem a słowem: Jazz i Literatura”. 26 października do biblioteki zawitała jedna z prawdziwych dam polskiej muzyki – Urszula Dudziak. Wokalistka, oprócz wielu, międzynarodowych sukcesów na światowej scenie muzycznej, ma także w swoim dorobku dwie, niezwykle osobiste książki. Spotkanie było okazją do podzielenia się przez artystkę swoistą filozofią życia, która pozwala jej zachować optymizm i pogodę ducha, a trudne doświadczenia ubrać w wywołującą uśmiech anegdotę.
Trzy dni później goście biblioteki byli świadkami niecodziennego wydarzenia. W jaworznickiej książnicy odbyła się prapremiera performance’u zainspirowanego książką Aruna Milcarza „Czad. W poszukiwaniu straconego…”. Wydarzenie przygotowali i zrealizowali artyści: Aleksander Brzeziński – autor muzyki oraz Wojciech Brzeziński – interpretator tekstu. Nie zabrakło także samego autora książki – Aruna Milcarza – którego obecność do samego końca była utrzymana w tajemnicy.
13 listopada z kolei do biblioteki zawitał dr hab. prof. UKEN Andrzej Franaszek. Znany historyk literatury i biograf przybliżył młodzieży twórczość polskiego noblisty Czesława Miłosza. Spotkanie idealnie wpisało się w obchody Roku Czesława Miłosza, ustanowionego w 20. rocznicę śmierci poety.
Wszystkie zadanie realizowane w projektach były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
foto: Miejska Blioteka Publiczna w Jaworznie