Edukacyjne akcje dotyczące szczepień przeciwko HPV

termedia.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż od stycznia zaczną się edukacyjne i promocyjne akcje dotyczące szczepień przeciwko HPV. Kampanie będą skierowane do rodziców, opiekunów i młodzieży – przekazał 28 grudnia resort zdrowia.

Nauczyciele wspólnie z lekarzami
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż przy akcji edukacyjnej i promocyjnej, która zacznie się w styczniu, będzie współpracowało z resortem edukacji, lekarzami i nauczycielami. – Kampanie będą skierowane do rodziców, opiekunów i młodzieży – podkreślono w komunikacie.

– Dodatkowe 3 mld zł na ochronę zdrowia pozwolą też na poszerzenie grupy wiekowej uprawnionej do bezpłatnych szczepień — przekazano.

Bezpłatne szczepienia dla 12- i 13-latków
Od 1 czerwca przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) można bezpłatnie zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne. Przypomnijmy, iż wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.

Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci zwracają uwagę, iż wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

Przeczytaj także: „Zaszczepiono ponad 138 tys. dzieci przeciw HPV” i „O sukcesie programów zdrowotnych decyduje sposób wdrożenia”.

Idź do oryginalnego materiału