– Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa, ale rozważamy różne rozwiązania – poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka, podkreślając, iż nie ma jeszcze ostatecznej decyzji.
Edukacja zdrowotna
Od 1 września 2025 r. w szkołach będzie nowy przedmiot – edukacja zdrowotna.
Podczas zajęć omawiane będą kwestie takie, jak seksualność i profilaktyka dotycząca zdrowia psychicznego.
Edukacja zdrowotna pozwoli na zdobycie umiejętności niezbędnych do podejmowania adekwatnych decyzji związanych między innymi ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, a także ze zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych czy na przykład z prawidłową oceną skuteczności szczepień ochronnych.
Nowy przedmiot będzie realizowany w klasach od czwartej do ósmej szkół podstawowych oraz od pierwszej do trzeciej szkół ponadpodstawowych.
Edukacja zdrowotna ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ), będąc przedmiotem obowiązkowym.
Przedstawiciele kościoła i organizacji katolickich protestują przeciwko nowego przedmiotowi, twierdząc, iż będzie deprawować, a samą edukację zdrowotną uznają za niezgodną z konstytucją, ponieważ to rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
Komentarz minister
Minister Barbara Nowacka była pytana w Radiu Zet, czy z powodu kontrowersji rozważa wycofanie się ze zmian.
– Nie będziemy podporządkowywać edukacji przedstawicielom jednej czy drugiej organizacji, którzy są krytyczni. Podstawa programowa będzie dostosowana do wieku – wyjaśniła Nowacka, podkreślając, iż każde dziecko powinno mieć możliwość uczenia się materiału opartego na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach.
– Podczas edukacji zdrowotnej będzie mowa o zdrowiu psychicznym, kwestiach dotyczących diety i ruchu – podkreśliła Barbara Nowacka, dodając, iż program jest tworzony wspólnie z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu.
Obowiązek?
Nowacka poinformowała, czy rozważa możliwość zamiany obowiązkowości na fakultatywność.
– Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa, ale rozważamy różne rozwiązania – poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka, podkreślając, iż nie ma jeszcze ostatecznej decyzji.
Przeczytaj także: „Edukacja zdrowotna – prawo i obowiązek”, „Bartłomiej Chmielowiec podziękował za edukację zdrowotną”, „Edukacja zdrowotna obowiązkowa” i „Światło w tunelu”.