O poziomie życia, funkcjonowania rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi decyduje wiele czynników, a jednym z nich jest dostęp do edukacji. Na tym polu – na szczęście – sytuacja stale się poprawia.
Można postawić tezę, iż w Polsce oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością jeszcze kilkanaście lat temu była dość uboga. Zwłaszcza jeżeli dotyczyło to osób z poważnymi schorzeniami, które wymagały szerszego zakresu opieki. Brakowało dla nich miejsca w szkołach i na uczelniach wyższych. Część rodziców była zmuszana do tego, aby umieszczać swoje dzieci w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, do tego czasami położonych daleko od domu. Dzieci mieszkały w internatach, co dla wielu z nich oznaczało dodatkowy stres związany z rozłąką z rodziną. Teraz sytuacja jest o wiele lepsza, przedszkola, szkoły – choćby w mniejszych miejscowościach i na wsiach – mają oddziały i klasy integracyjne, nie brakuje placówek wręcz specjalizujących się w kształceniu uczniów z niepełnosprawnością. To samo dotyczy uczelni wyższych, publicznych i prywatnych, które poszerzają swoją ofertę dla osób z niepełnosprawnościami.
Tak więc możliwość zdobycia wykształcenia przez OzN staje się coraz powszechniejsza, co bardzo pozytywnie wpływa na ich funkcjonowanie i perspektywy życiowe, w tym szanse znalezienia pracy. Pokazuje też rówieśnikom i całemu społeczeństwu, iż niepełnosprawność nie wyklucza z normalnego życia, iż nie jest przeszkodą w nauce. Wystarczy spojrzeć na statystyki, aby przekonać się, iż OzN wykorzystują szansę, jaką daje im edukacja, gdyż rośnie liczba niepełnosprawnych studentów, a także poziom zatrudnienia w tej grupie społecznej. To także jeden z elementów, który przyczynia się do zwiększania poziomu akceptacji dla obecności OzN w życiu społecznym, skoro widzimy, iż niepełnosprawni chodzą do tych samych szkół co zdrowe dzieci, osiągają dobre wyniki w nauce, idą na studia lub zdobywają umiejętności zawodowe umożliwiające podjęcie pracy.
Trudno jest więc przecenić pozytywny wpływ edukacji na samych niepełnosprawnych. Do tego możliwość posłania niepełnosprawnego dziecka do pobliskiej szkoły wpływa również pozytywnie na całą rodzinę, choćby z tego powodu, iż daje możliwość podjęcia pracy zawodowej przez rodzica, który do tej pory cały czas opiekował się swoim dzieckiem. A jeżeli choćby rodzic nie może podjąć pracy, to otrzymuje ze szkoły dużą pomoc w opiece nad dzieckiem.