Ebola jest jedną z niezwykle groźnych chorób zakaźnych. Przebiega gwałtownie i posiada wysoką śmiertelność, pozostając poważnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny w krajach Afryki. Poznaj historię eboli, zobacz, skąd pochodzi ten wirus i jakie posiada objawy.
Skąd pochodzi Ebola?
Po raz pierwszy w historii wirus Ebola został zidentyfikowany w 1976 roku w Zairze – dzisiejszej Demokratycznej Republice Konga – oraz w Sudanie. Nazwa choroby pochodzi od rzeki, w pobliżu której pojawiła się jedna z pierwszych dużych epidemii.
Bardzo prawdopodobne jest to, iż Ebola pochodzi od nietoperzy owocożernych, badania nie potwierdziły jednak do końca tej teorii. Do zakażenia dochodzi jednak przez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi tych nietoperzy, zakażonych zwierząt czy ludzi, także zmarłych na tę chorobę.
Objawy zakażenia pojawiają się gwałtownie i chociaż mogą z początku przypominać grypę, gwałtownie zmieniają się w stan zagrażający życiu. Jakie Ebola objawy daje na początku przebiegu choroby? Jest to wysoka gorączka, wymioty, biegunka, a także wewnętrzne i zewnętrzne krwawienia. Może pojawić się także wysypka czy zaburzenia działania nerek i wątroby.
Epidemie na świecie
Długi czas epidemie Eboli dotyczyły tylko niewielkich obszarów Afryki. Największą dotąd epidemią była ta z 2014 roku, która objęła m.in. Liberię, Sierra Leone i Gwineę, choroba rozprzestrzeniła się wtedy z niezwykle dużą szybkością, powodując ogromną liczbę zgonów.
Zaangażowanie międzynarodowych organizacji zdrowia, chociażby WHO, oraz wsparcie wielu różnych programów pozwoliło opanować sytuację. Dlatego tak istotne są odpowiednie systemy ochrony zdrowia oraz edukacja, która zwiększa świadomość medyczną ludzi i przyczynia się do minimalizowania tragicznych skutków.
Obecnie istnieje wiele sposobów na ochronę zdrowia i lepszą profilaktykę wielu chorób. Jedną z nich jest chociażby platforma telemedyczna ReceptaX, na której można umówić konsultacje z e-receptą i która pomaga uzyskać szybki dostęp do profesjonalnej pomocy przy nagłych sytuacjach czy zagrożenia zdrowia.
Jak chronić się przed wirusem eboli?
Ebola wciąż istnieje mimo posiadania rozwiniętej wiedzy, diagnostyki i szczepionek. Wyróżnia się pięć różnych szczepów wirusa, który wciąż nawraca w wielu regionach. Dlatego też podczas podróży tak istotna jest profilaktyka, a do tego szybka reakcja na każde podejrzane objawy. Do tego należy odizolować zakażonych i sprowadzić profesjonalną pomoc.
Współczesna medycyna pozwala jednak na szybkie działanie, niezależnie od rodzaju choroby. Z łatwością można się dziś kontaktować z lekarzami oraz dostać potrzebne leki na wiele dolegliwości bez wychodzenia z domu. W nagłych infekcjach warto skorzystać z takiego rozwiązania, jak chociażby recepta online.
Ebola i inne silne choroby przypominają o tym, jak gwałtownie ludzki organizm może reagować na zarażenie. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, szczepionkom i leczeniu, przypadki śmiertelne są minimalizowane. Warto jednak pamiętać o dobrym zadbaniu o swoje zdrowie i nie lekceważyć zagrożeń epidemiologicznych.
materiały partnera (wp)12 fot. adobe fot.