Kwestia unikania konfliktów majątkowych w rodzinach jest tematem przewodnim zaplanowanej na dziś 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu. Można uzyskać bezpłatne porady i informacje prawne od notariuszy w 36 miastach, a także telefonicznie i online.
O co można pytać, mówi notariusz Tomasz Karłowski, prezes Rady Izby Notarialnej w Warszawie.
- Notariusze jako eksperci w sprawach związanych z przekazywaniem majątku, posiadający ogromną wiedzę i doświadczenie w tego rodzaju sprawach, podpowiedzą Państwu, jak uniknąć konfliktów majątkowych. Dowiedzieć się, jak sporządzić testament, zrzec się dziedziczenia, czy też poznać różnice między umową darowizny a umową dożywocia - tłumaczy.
Z notariuszami można porozmawiać osobiście w 36 miastach w całej Polsce - Białymstoku, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wlkp., Jeleniej Górze, Kaliszu, Katowicach, Kluczborku, Koninie, Koszalinie, Kłodzku, Krakowie, Legnicy, Lesznie, Lublinie, Łodzi, Oleśnie, Oleśnicy, Olsztynie, Opolu, Ostrowie Wlkp., Pile, Poznaniu, Pucku, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Świdnicy, Tarnowskich Górach, Tczewie, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze i Zgierzu.
Dokładne adresy lokalizacji można znaleźć na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl, a także na stronie KRN - www.krn.org.pl. Ponadto z notariuszami będzie można nawiązać kontakt telefoniczny pod wskazanymi na tej stronie regionalnymi numerami telefonów. Online będą także udzielane odpowiedzi na pytania zadawane za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na tej stronie, jak również notariusze będą odpowiadali na pytania zadawane na Messengerze.
Z kolei na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem w sobotę mają być transmitowane na żywo wywiady z notariuszami na tematy związane z bezpiecznym przekazywaniem majątku w rodzinie i firmie.
Idea dnia otwartego jest wzorowana na akcji prowadzonej we Francji. W Polsce notariusze przybliżali podczas poprzednich edycji m.in. kwestie dziedziczenia, sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku, nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz przekazywania majątku.
W poprzednich edycjach w akcję corocznie zaangażowanych było kilkuset notariuszy, którzy w różnych formach odpowiadali na 3-4 tys. zapytań. W ubiegłych latach akcja była organizowana także w okresie pandemii, choć wówczas w formie zdalnej.