Dzień Edukacji o NZJ w Szczecinie, który odbył się 23 listopada 2024 r., przyciągnął liczną publiczność. Spotkanie było świetną okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia działalności Oddziału Zachodniopomorskiego „J-elity”.
Sala na jedenastym piętrze gościnnego Hotelu Radisson Blu była wypełniona po brzegi. Nic dziwnego. Słuchaczy przyciągnęły atrakcyjne wykłady. Nim się jednak zaczęły, gości powitały prezes zarządu głównego towarzystwa Agnieszka Gołębiewska, która opowiedziała o działalności stowarzyszenia i Irena Gorczyca, wiceprezes zachodniopomorskiej „J-elity”, która przybliżyła zebranym dziesięć lat funkcjonowania oddziału. Odbyła się także mała uroczystość, podczas której okolicznościowe kryształowe statuetki powędrowały do osób najbardziej zaangażowanych w życie oddziału. Odebrali je: prezes, gastroenterolog Romana Kosik-Warzyńska; wiceprezes, organizatorka i motor napędowy wszystkich działań Irena Gorczyca oraz jej mąż i członek zarządu oddziału Wiesław Gorczyca, a także osoby najbardziej zaangażowane w działalność: Agnieszka Wójcicka, Izabela Rumocka, Magdalena Kozłowska, Piotr Żurek, a także przyjaciółka oddziału Agata Majewska. Były podziękowania, wzruszenia i oklaski.
Następnie rozpoczęły się prelekcje. Pierwszym wykładowcą był prof. Andrzej Radzikowski, który mówił o szczepieniach dla chorych na NZJ dzieci i dorosłych. Rolę żywności, leków i suplementów diety przybliżyła dr hab. n. med. Dorota Mańkowska-Wierzbicka, wskazując jednocześnie, na co powinien zwracać uwagę pacjent z chorobą zapalną jelit. Wielu rodziców czekało na wystąpienie dr n. med. Anety Gębali, poświęcone leczeniu żywieniowemu i farmakologicznemu u dzieci z NZJ z zaburzeniami rozwoju fizycznego i stanach niedoborowych. U części dzieci choroba Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C) może powodować opóźnienie wzrastania. Z kolei lek. Agnieszka Piotrowska przedstawiła możliwości leczenia chorób zapalnych jelit w ramach programów lekowych. w tej chwili dorośli pacjenci z ch.L-C. mogą otrzymać pięć leków, natomiast z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) mogą korzystać z siedmiu. Anna Zwolińska z firmy Pharmabest omówiła zalety probiotyku Vivomixx. Ostatni wykład, poświęcony zależności między depresją a jelitami, wygłosiła psycholożka i psychoterapeutka Aneta Trych. Tradycyjnie już wykładowcy zostali zasypani pytaniami od publiczności i cierpliwie na nie odpowiadali.
W przerwie między prelekcjami osoby spragnione wiedzy mogły nakarmić także żołądki, dzięki poczęstunkowi przygotowanemu przez Hotel Radisson Blu. Publiczność zaopatrzyła się również w bezpłatne kwartalniki i poradniki „J-elity”. Miłym akcentem były podziękowania chorych na NZJ i ich bliskich dla władz oddziału.
Oddział Zachodniopomorski „J-elity” powstał 8 listopada 2014 roku. Tego dnia w Szczecinie odbył się Dzień Edukacji o NZJ. Niedługo potem wolontariusze towarzystwa odwiedzili po raz pierwszy małych pacjentów i nastolatków na szczecińskich oddziałach gastroenterologii dziecięcej. Nie przybyli z pustymi rękami. Przynieśli zebrane książeczki i bajki oraz materiały edukacyjne. W maju 2015 roku oddział zorganizował piknik z okazji Światowego Dnia NZJ w Campingu Marina, na który przybyło ponad dwieście osób. Dzięki życzliwości Centrum Żeglarskiego w Szczecinie, dzieciarnia z okazji Dnia Dziecka, wybrała się w rejs pod żaglami po zatoce, natomiast chore maluchy, które leżały w szpitalu, odwiedzili z upominkami działacze oddziału. Od tamtego czasu odwiedziny chorych dzieci, majowe pikniki rodzinne z okazji World IBD Day (później w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Glinnej) oraz podświetlenia 19 maja na fioletowo – w kolorze, który na całym świecie symbolizuje choroby zapalne jelit – charakterystycznych obiektów w mieście: Filharmonii im. Karłowicza i Hotelu Radisson Blu, stały się tradycją szczecińskiej „J-elity”. Nasza organizacja może się pochwalić także licznymi darowiznami na zakup sprzętu do miejscowych szpitali. Oddziały gastroenterologii dziecięcej i dla dorosłych w szpitalu „Zdroje”, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie, dzięki „J-elicie”, wzbogaciły się m.in. w kardiomonitory i inne urządzenia służące pacjentom gastroenterologicznym na łączną kwotę 42 tys. zł. Jest się czym chwalić!
Irena i Wiesław Gorczycowie za swoją działalność w stowarzyszeniu nigdy nie wzięli ani złotówki. Zmuszeni są jednak, ze względu na wiek i stan zdrowia, ograniczać działalność. Stąd apel do wszystkich osób ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, które chciałyby zaangażować się w przedsięwzięcia na rzecz dzieci i dorosłych chorych na NZJ oraz ich bliskich, o włączenie się w prace oddziału zachodniopomorskiego naszego towarzystwa. Jest od kogo czerpać wiedzę i na kim się wzorować.
Dziękujemy wszystkim, którzy wkładali i wkładają całe serce w działalność szczecińskiej „J-elity”!
Kamil Kowalczyk