Dzień Edukacji o NZJ w Rzeszowie i urodziny „Brygady-J”

j-elita.org.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Dzień Edukacji o NZJ w Rzeszowie


Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita, który odbył się 15 marca 2025 roku w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przyciągnął liczną publiczność. Sala pękała w szwach!

Spotkanie otworzył prof. Bartosz Korczowski, wiceprezes podkarpackiego oddziału „J-elity”. Jego pierwszym punktem był jubileusz 10-lecia Grupy Wsparcia „Brygada–J”, działającej w KSW nr 2 w Rzeszowie. Wolontariusze „J-elity” w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 16.00 spotykają się w małej auli szpitala, by nieść pomoc innym chorym i ich rodzinom. Z okazji jubileuszu zostało wyróżnionych trzech najbardziej aktywnych i zawsze skłonnych do pomocy „brygadzistów”. Otrzymali nie tylko kwiaty, ale także brawa i uznanie od zebranych na sali osób. Jak sami mówili, osoby w złym stanie zdrowia i zaostrzeniu choroby, po rozmowie i otrzymaniu wsparcia, bardzo często zmieniają nastawienie do leczenia, zaczynają widzieć iskierkę nadziei. Oczywiście taki okrągły jubileusz został uczczony tortem w trakcie przerwy kawowej.

Blok wykładów rozpoczęła dr n. med. Edyta Tulewicz-Marti, która w przystępny sposób omówiła zasady onkologicznego nadzoru nad pacjentami z chorobami zapalnymi jelit. Dowiedzieliśmy się, iż szczególnej kontroli wymagają nie tylko rak jelita grubego, ale także zmiany skórne, rak piersi oraz rak szyjki macicy. Doktor Urszula Daniluk przedstawiła nam sposoby optymalizacji leczenia konwencjonalnego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG). Oba wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem. W kolejnej części zostały poruszone tematy dotyczące każdego pacjenta. O tym, jak ważna jest komunikacja między pacjentem a gastrologiem mówiła dr n med. Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz. Ostatnim prelegentem tuż przed przerwą obiadową był lek. med. Wojciech Kudła, który opowiedział o szczepieniach chorych na NZJ.

Po takiej dawce wiedzy wszyscy zasłużyliśmy na chwilę odpoczynku. Przerwy w wykładach są świetną okazją dla słuchaczy, by w miłej atmosferze porozmawiać z ekspertami oraz wolontariuszami „J-elity”, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem życia z chorobą. Dostępność wykładowców podczas przerwy sprzyjała zadawaniu pytań, na które chętnie i wyczerpująco odpowiadali.

Ostatni blok wykładów rozpoczęła dietetyk mgr Natalia Bator, która po raz kolejny podzieliła się swoją wiedzą na temat żywienia. W tym roku opowiedziała nam o tym, co możemy wprowadzić do swojej diety, by wspierać mikrobom jelitowy. Na koniec głos zabrali przedstawiciele firm. Pan mgr Mateusz Matysek zaznajomił zebranych z nową nazwą probiotyku CDS 22, natomiast mgr Katarzyna Krajewska-Ulita zaprezentowała istotny temat prehabilitacji i możliwości wsparcia różnymi produktami firmy Olimp Labs.

Każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą materiały edukacyjne „J-elity” oraz NFZ i wymienionych firm.

Zadowolenie uczestników wykładów oraz samych prelegentów było najlepszym podziękowaniem za organizację tego pełnego pozytywnej energii oraz dającego nadzieję dla chorych i ich rodzin spotkania. Uzbrojeni w wiedzę, nowe kontakty oraz publikacje „J-elity” możemy ruszać do walki z chorobą!

Monika Różycka

[See image gallery at j-elita.org.pl]
Idź do oryginalnego materiału