Kilkadziesiąt osób zjawiło się na Dniu Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit 21 września 2024 r. w Lublinie. Przyciągnęły ich wykłady na temat chorób dermatologicznych towarzyszących NZJ, wsparcia psychologicznego, innowacyjnych terapii oraz zmęczenia w chorobach zapalnych jelit.
Gości i prelegentów przywitał prof. Rafał Filip, prezes lubelskiego oddziału „J-elity”, po którym głos zabrał członek Zarządu Głównego dr n. med. Ariel Liebert, który przedstawił nasze stowarzyszenie. Towarzystwo „J-elita” to największa w Polsce organizacja wspierająca chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C) i mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG). Liczy ponad 3,5 tys. członków. Osoby przybyłe po raz pierwszy, dowiedziały się o najważniejszych działaniach „J-elity”: edukacji, integracji i wspieraniu chorych oraz walce o dostęp do nowoczesnego leczenia.
Pierwszy wykład wygłosiła dermatolożka dr Beata Polkowska-Pruszyńska, która przedstawiła choroby skóry związane z NZJ. Podkreśliła, iż mikrobom jelitowy odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie człowieka i ma wpływ na niektóre choroby skóry. Następnie psychoterapeutka Milena Durasiewicz przybliżyła pojęcie psychosomatyki i omówiła wspólne mechanizmy biologiczne depresji, lęku i NZJ. Zadając pytania i angażując słuchaczy nawiązała bezpośredni kontakt z widownią. Prelekcja zakończyła się konkluzją, iż zastosowanie psychologii w gastroenterologii jest ważnym wyzwaniem przyszłości.
Przerwa w wykładach była świetną okazją dla publiczności, by przy kawie, herbacie i przekąskach porozmawiać z ekspertami i wymienić poglądy z wolontariuszami „J-elity”, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami życia z chorobą. Kilkoro osób dopytywało o działalność „J-elity” i zachęcone odpowiedziami wypełniło deklaracje członkowskie.
Po przerwie o innowacyjnych lekach dla pacjentów z ch.L-C. i WZJG mówił prof. Piotr Albrecht, wiceprezes naszego stowarzyszenia. Przedstawił on nie tylko dostępne w programach lekowych preparaty, ale także przybliżył mechanizm ich działania. Ostatnią prelekcję, o zmęczeniu i opiece holistycznej w NZJ wygłosił dr Liebert, który udowodnił, iż o sprawach zdrowia można mówić z dystansem i humorem.
Dziękujemy wszystkim wykładowcom oraz przybyłym słuchaczom za wspólne spędzenie czasu w piękną słoneczną sobotę. Mamy nadzieję, iż każdy zabrał z tego spotkania wiedzę i pozytywną energię. Do zobaczenia za rok!
Beata Budzyńska