Aż 70 osób zjawiło się 16 listopada 2024 r. na kieleckim Dniu Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita. Gości przyciągnęły wykłady na temat szczepień i leków stosowanych w terapii NZJ.
Kiedy rozpoczynały się wykłady, piękna, zabytkowa sala Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach pękała w szwach. Gości powitały lek. Beata Gładysiewicz, prezes Oddziału Świętokrzyskiego „J-elity” oraz prezes Zarządu Głównego stowarzyszenia Agnieszka Gołębiewska, która stojąc obok ogromnego kominka z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przybliżyła zebranym działalność naszej organizacji.
Z pierwszą prelekcją, na temat szczepień zalecanych w NZJ, wystąpiła prof. Aleksandra Banaszkiewicz. Wykładowczyni przekonywała, iż każde zachorowanie na chorobę zakaźną może spowodować zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna (ch.L-C) lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG). Dlatego warto się szczepić. Kolejną wykładowczynią była lek. Marta Jastrzębska, która przybliżyła leki biologiczne i małocząsteczkowe dostępne pacjentom w Polsce w ramach programów terapeutycznych. w tej chwili ch.L-C. można leczyć pięcioma, a WZJG siedmioma substancjami, podawanymi dożylnie, podskórnie i doustnie. O preparatach 5 ASA stosowanych w leczeniu NZJ mówiła lek. Beata Gładysiewicz. Na zakończenie spotkania psycholożka Magdalena Florek przedstawiła słuchaczom strategie somatopsychologiczne w radzeniu sobie ze stresem w chorobach zapalnych jelit. Stres jest wrogiem pacjentów z NZJ i może się przyczynić do zaostrzenia choroby. Dlatego sposoby radzenie sobie z nim i znajomość technik relaksacyjnych są tak bardzo ważne.
Tradycyjnie już uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania ekspertom, wymieniać doświadczenia w kuluarach oraz zaopatrzyć się nieodpłatnie w poradniki i kwartalnik Towarzystwa „J-elita”.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
hoł
[See image gallery at j-elita.org.pl]