Program „Fizjoterapia bez granic – w drodze do innowacji” to najnowszy projekt naukowy Krajowej Izby Fizjoterapeutów, który wystartował wraz z 2024 rokiem. Założeniem jest wsparcie finansowe wyjazdów fizjoterapeutów do ośrodków zagranicznych w krajach UE i państw członkowskich EFTA w celu prezentacji innowacyjnych podejść terapeutycznych, diagnostycznych i badawczych oraz promocji fizjoterapii na arenie międzynarodowej.
Fizjoterapeuta aplikujący o dofinansowanie musi spełnić kryteria formalne m.in. posiadać PWZFz, mieć opłacone składki członkowskie, nie może mieć żadnych negatywnych wpisów do ewidencji zawodowej. Ponadto musi wykazać się znajomością języka obcego oraz aktywnością zawodową i naukową, jak m.in. uczestnictwo w konferencjach, publikacje w recenzowanych czasopismach i doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych. Projekt, który kandydat zamierza realizować w zagranicznym ośrodku powinien być innowacyjny i z wyraźnie określonymi celami.
Osoba zainteresowana wyjazdem w ramach programu zobowiązana jest do przedłożenia w biurze KIF wniosku aplikacyjnego wraz ze stosownymi załącznikami (m.in. list od ośrodka goszczącego, formularz z numerem rachunku bankowego).
Wniosek podlega weryfikacji i ocenie, a następnie podejmowana jest decyzja o zakwalifikowaniu bądź odmowie zakwalifikowania fizjoterapeuty do programu.
Długość pobytu uczestnika w ośrodku przyjmującym, na które przyznawane jest dofinansowanie wynosi od dwóch do pięciu następujących po sobie dni, a podczas pobytu w ośrodku, fizjoterapeuta zobowiązany jest do przeprowadzenia co najmniej 8 godzin zajęć dydaktycznych, klinicznych lub szkoleniowych.
Wszystkie kryteria uczestnictwa w programie oraz szczegółowe zasady finansowania określa regulamin programu „Fizjoterapia bez granic – w drodze do innowacji”, stanowiący załącznik do uchwały Krajowej Rady Fizjoterapeutów 490/II KRF: https://kif.info.pl/wp-content/uploads/2023/12/uchw.490.II_.KRF_.pdf oraz są one zawarte na stronie Zespołu Tematycznego do spraw Współpracy Międzynarodowej.