Dzięki profilaktyce można zapobiegać demencji

mzdrowie.pl 1 miesiąc temu

Według raportu Lancet Commission, prawie połowie przypadków demencji można zapobiec dzięki kontroli kilkunastu aspektów stylu życia. Profilaktyka demencji opiera się m. in. na wsparciu pogarszającego się wzroku czy obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.

W opublikowanym niedawno raporcie Lancet Commission podkreślono, iż choć demencja ma podłoże genetyczne, to około 45 proc. przypadków można zapobiec dzięki odpowiedniej profilaktyce. Wraz z wydłużaniem przeciętnego czasu trwania życia, opieka nad osobami dotkniętymi demencją staje się narastającym problem zdrowotnym. Szacunki mówią, iż do 2050 roku liczba osób na świecie zmagających się z postępującymi trudnościami w funkcjonowaniu poznawczym może osiągnąć 153 miliony. Skala zjawiska szczególnie wzrasta w krajach rozwijających się, gdzie średnia długość życia rośnie, ale jest niska świadomość zasad prowadzenia zdrowego stylu życia.

Autorzy raportu powołując się na liczne badania wytypowali 14 problemów zdrowotnych, które przyczyniają się do rozwoju demencji, ale można ograniczyć ich natężenie, teoretycznie zapobiegając tym samym blisko połowie jej przypadków. Szczególnie podkreślono rolę dwóch: pogarszającego się wzroku oraz wysokiego poziomu cholesterolu, które choć nieoczywiste, odpowiadają pojedynczo aż za 7 proc. przypadków demencji możliwych do uniknięcia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie możliwości widzenia już przy pojawianiu się pierwszych deficytów, mimo iż mechanizm wiążący oba te problemy zdrowotne nie jest do końca znany. Przypuszcza się, iż na obniżenie poziomu funkcjonowania poznawczego wpływa ograniczenie aktywności mózgu w momencie, gdy zaczyna docierać do niego coraz mniej bodźców wzrokowych. Pogorszenie czy utrata wzroku często prowadzi także do izolacji społecznej oraz zamknięcia się na nowe doświadczenia, co stanowi idealne podłoże do rozwoju demencji.

Liczbę przypadków demencji obniża również zdrowy styl życia, rozumiany jako kontrola i obniżanie poziomu cholesterolu, niepalenie papierosów i ograniczenie spożycia alkoholu, regularna aktywność fizyczna, walka z otyłością. Widać to już po krajach rozwiniętych, gdzie od dawna kładzie się nacisk na te kwestie polityki zdrowotne i wzrasta świadomość społeczna dotycząca zdrowego stylu życia. Jednocześnie w państwach charakteryzujących się niższą świadomością zdrowotną, wraz z wydłużeniem życia obywateli, gwałtownie rośnie odsetek osób dotkniętych zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.

Autorzy raportu Lancet Commission do profilaktyki demencji zarekomendowali włączenie następujących działań: zapobieganie oraz ograniczanie skutków ubytku słuchu, edukacja, wsparcie w rzucaniu palenia, aktywność fizyczna, kontrola ciśnienia i poziomu cholesterolu, leczenie otyłości, ograniczenie spożywania alkoholu, przeciwdziałanie izolacji społecznej, badania wzroku i wspieranie narządu wzroku dotkniętego deficytami, redukcja zanieczyszczenia powietrza.

Idź do oryginalnego materiału