Dyrektor WHO w Polsce: mamy nadzieję, iż USA zmienią decyzję

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Archiwum


– Decyzja Donalda Trumpa o opuszczeniu przez USA Światowej Organizacji Zdrowia ma istotny wpływ zarówno na samą organizację, jak i na zdrowie na świecie, ponieważ Stany Zjednoczone były dotąd największym darczyńcą WHO – mówi dr Nino Berdzuli, dyrektor Biura WHO w Polsce, dodając, iż składki USA, które stanowią prawie 20 proc. budżetu, odgrywają istotną rolę w działalności organizacji.



Dr Nino Berdzuli zwraca uwagę, iż kiedy dane państwo opuszcza Światową Organizację Zdrowia, w praktyce odcina się od sieci informacyjnej, co osłabia jego zdolność do posiadania solidnego systemu wczesnego ostrzegania i sprawia, że staje się ono mniej przygotowane do reagowania na kryzysy zdrowotne.

Amerykański prezydent Donald Trump wśród powodów decyzji o wystąpieniu USA ze światowej organizacji zdrowia wymienił między innymi nadmierne wydatki, jakie jego kraj ponosił w związku z członkostwem w tej organizacji. Rozporządzenie wykonawcze prezydenta zostało przesłane do WHO.

Potrzebujemy przewidywalnego finansowania

Dr Berdzuli wyraża nadzieję, iż decyzja Donalda Trumpa się zmieni.

– WHO udostępnia Stanom Zjednoczonym jako państwu członkowskiemu najważniejsze informacje, m.in. o epidemiach na świecie, pojawiających się zagrożeniach dla zdrowia, ostrzeżeniach zdrowotnych, próbkach wirusa potrzebnych do szczepionek. Wymiana informacji pozwala USA zwiększyć gotowość, gwałtownie reagować oraz chronić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców tego kraju – stwierdza dr Berdzuli.

Wskazuje, iż państwa członkowskie WHO wnoszą stałe opłaty członkowskie, które są obliczane na podstawie wzoru uwzględniającego wiele kryteriów, m.in. PKB kraju i liczbę ludności.

– Potrzebujemy zrównoważonego i przewidywalnego finansowania w formie składek członkowskich – wyjaśnia.

Dyrektor dodaje, iż budżet WHO zasilają dobrowolne wpłaty od państw członkowskich i innych partnerów: organizacji międzyrządowych, agencji ONZ, organizacji charytatywnych, darczyńców prywatnych i „w niewielkim stopniu” od firm farmaceutycznych.

– Firmy farmaceutyczne pomagają reagować na kryzysy zdrowotne, m.in. dostarczając szczepionki i leki. Chcę jednak podkreślić, iż stanowi to mniej niż jeden procent rocznych wydatków WHO – mówi dr Berdzuli, dodając, iż w 2022 r. państwa członkowskie zgodziły się na stopniowe podwyższanie tych opłat, tak abyśmy byli mniej zależni od dobrowolnych składek.

WHO musi przez cały czas się reformować i modernizować

– Mamy duże nadzieje na konstruktywny dialog z USA i zmianę podjętej decyzji. Oczywiście WHO musi przez cały czas się reformować i modernizować. Ale te reformy zmienią swój kształt, jeżeli główni gracze odejdą – tłumaczy dr Berdzuli.

Ocenia, iż odejście państwa członkowskiego nie jest dobrym rozwiązaniem. Obecność w naszych strukturach umożliwia Amerykanom inicjowanie oraz daje wpływ na przeprowadzanie reform w WHO.

– Jesteśmy organizacją, w której trwa transformacja, podejmujemy wiele decyzji mających na celu wzrost wydajności oraz obniżenie kosztów operacyjnych, wzmacniając nasze biura krajowe na całym świecie. Co ważne, w tej chwili przechodzimy przez proces ponownego definiowania priorytetów, w którym państwa członkowskie odgrywają istotną rolę – wskazuje dyrektor WHO w Polsce.

Trump wycofuje Stany Zjednoczone z WHODonald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze wycofujące Stany Zjednoczone ze Światowej Organizacji Zdrowia. Nowy prezydent USA zarzuca WHO, iż ta nie poradziła sobie z pandemią COVID-19 i nie daje sobie rady z innymi kryzysami.
Idź do oryginalnego materiału