DTI – przełom w diagnostyce raka trzustki

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Portugalskim naukowcom udało się wykryć przednowotworowe zmiany w trzustce dzięki DTI, czyli odmiany rezonansu magnetycznego zwanego obrazowaniem tensora dyfuzji. To osiągnięcie może otworzyć drogę do wczesnej diagnozy klinicznej u osób zagrożonych, a także do oceny leczenia raka trzustki.



  • Pismo „Investigative Radiology” poinformowało, iż po raz pierwszy udało się wykryć przednowotworowe zmiany w trzustce dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI)
  • Wczesna diagnostyka polepsza rokowania pacjentów, ponieważ gdy rak trzustki zostanie odkryty w stadium lokalnym, szacowany pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi 44 proc., a w stadium z przerzutami 3 proc.
  • MRI tensora dyfuzji jest zwykle używane do obrazowania mózgu, ale nie wyklucza to jego zastosowania w innych narządach. Korzystając z DTI, naukowcy byli w stanie zobrazować zmiany mikrostrukturalne, które charakteryzują przednowotworowe zmiany zwane śródnabłonkową neoplazją trzustki (PanIN)
  • Być może możliwe będzie połączenie DTI z innymi narzędziami diagnostycznymi, takimi jak płynna biopsja i sztuczna inteligencja.
Idź do oryginalnego materiału