Objawy takie jak np. bóle głowy, problemy z koncentracją czy spadek nastroju i produktywności bardzo często świadczą o tym, iż organizm potrzebuje regeneracji. Niektórzy uważają, iż drzemki w trakcie dnia dodają energii i wpływają korzystnie na samopoczucie, inni z kolei są przeciwni takim rozwiązaniom z uwagi na możliwość zaburzenia rytmu dobowego. Warto zapoznać się ze sprawdzonymi informacjami na ten temat.
Czy drzemka w ciągu dnia jest zdrowa?
Drzemki popołudniowe są bardzo popularne w naprawdę wielu krajach. W niektórych miejscach na świecie wciąż panują zwyczaje zgodnie, z którymi zamyka się choćby niektóre lokale publiczne po obiedzie, aby wszyscy mogli się zregenerować. Specjaliści uważają, iż drzemki w ciągu dnia mogą pozytywnie wpłynąć na to jak funkcjonuje organizm. Wśród głównych zalet wymienia się zwiększenie energii, poprawa koncentracji i sprawności motorycznej, a także obniżenie ryzyka wystąpienia różnych chorób w tym np. zawału. Spanie w dzień zmniejsza także poziom stresu i pobudza pracę mózgu.
Jak długie powinny być drzemki w trakcie dnia, aby dawały pozytywne efekty?
Mimo, iż drzemki w dzień mają naprawdę wiele zalet, aby przyniosły oczekiwany efekt trzeba pamiętać o kilku ważnych założeniach. Przede wszystkim nie powinno się kłaść spać zbyt późno, ponieważ takie działanie może naprawdę zaburzyć rytm dnia i sprawić, iż zaśnięcie wieczorem będzie dużo trudniejsze. Aby drzemka miała sens, nie może być także zbyt długa ani zbyt krótka. Za krótkie momenty odpoczynku mogą zadziałać całkiem odwrotnie i zwiększyć ogólne rozdrażnienie.
Czas drzemki powinien być dopasowany do potrzeb indywidualnych danej osoby, ale zgodnie z ogólnie zalecaną zasadą, nie powinna być ona krótsza niż 10 minut i dłuższa niż pół godziny. Najlepszy czas to 20 minut. Dłuższe drzemki także mogą sprawić, iż dana osoba po przebudzeniu będzie się czuła dużo bardziej zmęczona i trudno jej będzie się wybudzić.
Kiedy najlepiej udać się na drzemkę?
Ważną kwestią jest także to, kiedy najlepiej udać się na drzemkę. Nie jest to kwestia jednoznaczna. Trzeba przede wszystkim posłuchać swojego organizmu. Nadmierne rozkojarzenie czy brak energii to symptomy, które wskazują, iż pora się na chwilkę zdrzemnąć. Tak jak wspomniano wcześniej ważne jest tylko to, aby nie kłaść się spaść później niż 4 godziny przed nocnym snem.
O jakie warunki trzeba zadbać, aby zagwarantować zdrowy sen?
Właściwa długość i pora drzemki to bez wątpienia najważniejsze warunki, o których trzeba pamiętać, decydując się na regenerację w trakcie dnia. Aby jednak sen był zdrowy i efektowny, ważne jest także zadbanie o kilka dodatkowych kwestii. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym się odpoczywa było przyciemnione i wygłuszone, aby nic nie przerwało drzemki. Niewątpliwie istotne jest też wybranie odpowiedniego materaca.
Skutki snu na źle dobranym podłożu mogą być naprawdę znaczące. Na stronie https://sleepinghouse.pl/ dostępnych jest wiele produktów wartych uwagi, zdrowych i wyprodukowanych z materiałów najwyższej jakości, dzięki którym można liczyć na efektowny wypoczynek.
Na co zwrócić uwagę, wybierając idealny materac?
Poszczególne materace dostępne na rynku różnią się od siebie pod wieloma kwestiami. Dobranie odpowiedniego modelu nie należy do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim należy podejść do tego zadania indywidualnie. Najczęściej wybierane modele marki Hilding to materace 120 x 200. Jednak dostępne są one w różnych wersjach miękkości.
Wybierając idealne rozwiązanie należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wzrost i wagę danej osoby. Dla użytkowników, którzy mają mniej niż 80 kg dobrze sprawdzą się materace miękkie, w przedziale 80-100 kg materace twarde, natomiast w przypadku wagi przekraczającej 100 kg zaleca się sięgnięcie po najtwardsze egzemplarze.
Kolejną znaczącą kwestią, której nie można pominąć są wszelkie dolegliwości związane z układem ruchu. Osoby cierpiące np. na lordozę czy kifozę powinny sięgnąć po produkty najlepiej dopasowane do ich potrzeb, a choćby po produkty mające status medyczny, których działanie jest potwierdzone przez specjalistów. Drzemka w ciągu dnia może bardzo efektownie wpłynąć na wydajność i nastrój. Należy jednak zadbać o to, aby odbywała się ona w najlepszych warunkach. Ważne jest także, to aby spanie w dzień nie trwało zbyt długo i nie było formą mającą całkowicie zastąpić sen w nocy. Warto zrobić sobie przerwę w codziennych obowiązkach na około 20 minut i zdrzemnąć się, aby móc dalej jeszcze lepiej pracować.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA