Rak z komórek Merkla (MCC) należy do rzadkich nowotworów. Wywodzi się z komórek neuroendokrynnych skóry. Do głównych czynników ryzyka zalicza się zakażenie poliomawirusem, ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz zaburzenia układu immunologicznego. Najczęstsza lokalizacja to głowa i szyja, natomiast przerzuty głównie dotyczą węzłów chłonnych, a w drugiej kolejności skóry.
Dr n. med. Tomasz Świtaj, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w PIB-NIO w Warszawie, w swoim wykładzie omawia możliwości i skuteczność zastosowania immunoterapii: awelumabu, pembrolizumabu, retifanlimabu oraz ipilimumabu z niwolumabem.
– Mówiąc o nowych możliwościach leczenia raka z komórek Merkla, myślimy o immunoterapii zastosowanej w pierwszej lub w drugiej linii leczenia ze względu na większą efektywność i uzyskiwanie wyższego odsetka długotrwałych przeżyć w porównaniu z chemioterapią – wyjaśnia ekspert.
Wykład „Postępy w leczeniu systemowym chorych na raka z komórek Merkla” dr n. med. Tomasz Świtaj przedstawił podczas 14th International Conference of Contemporary Oncology, organizowanej przez wydawnictwo Termedia.