Dr hab. n. med. Anna Chrapusta, specjalistka chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej, Konsultant Wojewódzka ds. chirurgii plastycznej, podczas konferencji VI Forum Leczenia Ran, podkreśliła, iż podejście holistyczne do pacjenta z trudno gojącą się raną jest niezmiernie ważne.
– Leczenie ran jest dziedziną szalenie interdyscyplinarną. Tutaj skupiają się specjaliści ze środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego, zajmujący się leczeniem odleżyn, owrzodzeń żylnych podudzi, stopą cukrzycową czy oparzeniami. Specjaliści przeróżnych dziedzin mają możliwość konfrontacji, dzielenia się swoim doświadczeniami. A czynne uczestnictwo firm szczególnie podnosi walory (…) – powiedziała dr hab. n. med. Anna Chrapusta, Przewodnicząca Komitetu Naukowego konferencji VI Forum Leczenia Ran.
Prof. Anna Chrapusta przypominała, dlaczego tak ważne jest, aby pacjent z raną trudno gojącą się był pod opieką różnych lekarzy. Sytuacja ta wynika z faktu, iż chory rzadko kiedy przychodzi do lekarza z jedną chorobą. Specjalistka wspomina również, iż społeczeństwo się starzeje, co jest wyzwaniem dla medyków, ponieważ tacy pacjenci najczęściej zmagają się z więcej niż jedną chorobą.
– Pacjent posiadający ranę może być obciążony wieloma innymi chorobami, które również wpływają na leczenie rany. Dlatego tak ważne jest, aby móc podejść holistycznie do pacjenta, mieć jak największą wiedzę na temat stanu jego zdrowia i móc go prawidłowo leczyć – powiedziała.
Ekspertka podkreśla równocześnie rolę chirurga plastycznego w procesie leczenia rany.
– Rola chirurga plastycznego jest szczególnie istotna w leczeniu dużych ran. Szczególnie tych, które wymagają zamknięcia chirurgicznego, w celu przyśpieszenia gojenia ran. Osobną dziedzinę stanowi leczenie oparzeń (…). Na co dzień borykam się z olbrzymim problemem – wypadków w pracy, wypadków komunikacyjnych, których efektem jest ciężki stan zdrowia z poważnymi ranami oparzeniowymi, obejmującymi dużą część ciała (…). Chirurgia plastyczna niesie także pomoc dla pacjentów, którzy niekiedy nie są w stanie chodzić – podsumowała prof. Anna Chrapusta.
Przewodnicząca Komitetu Naukowego zwróciła uwagę na to, iż podczas VI FLR wybrzmiał bardzo istotny temat, a mianowicie aspekty prawne w leczeniu ran.
– Nowością, która istotnie wybrzmiała na tej konferencji, są aspekty prawne mówiące o uprawnieniach, o kompetencjach, o możliwości bezpiecznego prowadzenia świadczeń usług medycznych, zarówno przez lekarza, jak i przez pielęgniarkę. Jak widać, nie tylko potrzebujemy się spotkać w tym celu, jak lepiej i skuteczniej leczyć rany, ale także jak robić to bezpiecznie pod względem prawnym.
Dr hab. n. med. Anna Chrapusta to specjalistka chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej, Konsultant Wojewódzka ds. chirurgii plastycznej, kierownik Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego, Replantacji Kończyn z Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie, Wiceprezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.
VI Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 21–23 września 2023 r. w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem, tym razem pod hasłem „Leczenie ran – holistycznie, praktycznie, skutecznie”. Konferencja po raz kolejny powtórzyła swój sukces – przyjechało na nią ponad 1100 osób z całej Polski, a także z zagranicy. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirujących warsztatach, wykładach i dyskusjach.