Dr Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została laureatką konkursu OPUS-LAP organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki i otrzymała grant w wysokości 2,7 mln zł na projekt „Badanie mechanizmów powstawania chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych infekcjami wirusowymi”. Celem projektu jest zrozumienie, w jaki sposób wirus Epsteina-Barr (EBV) wpływa na rozwój stwardnienia rozsianego.
Gdański Uniwersytet Medyczny informuje, iż dr hab. Aleksandra Rutkowska, adiuntka w Zakładzie Anatomii i Neurobiologii GUMed, została laureatką konkursu OPUS-LAP. Wart niemal 3 mln złotych projekt „Badanie mechanizmów powstawania chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych infekcjami wirusowymi” będzie realizować wspólnie z dr. Florianem Kurschusem z Uniwersystetu oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu.
Badania oprócz Narodowego Centrum Nauki współfinansuje także Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).
Skupią się one na mechanizmach, które sprawiają, iż u niektórych osób ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane (SM) wzrasta po zakażeniu wirusem. Celem projektu jest zrozumienie, w jaki sposób wirus Epsteina-Barr (EBV) wpływa na rozwój SM oraz jakie czynniki genetyczne i środowiskowe mogą potęgować to ryzyko. Wyniki tych badań mogą przyczynić się do opracowania nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych, umożliwiających wcześniejsze wykrywanie i skuteczniejsze leczenie choroby.
Konkurs OPUS to największy program grantowy NCN, który umożliwia ubieganie się o finansowanie projektów realizowanych przez naukowców we współpracy międzynarodowej w programie Weave. Dzięki niemu, łatwiej można aplikować o pieniądze na współpracę z naukowcami z Austrii, Czech, Niemiec, Słowenii, Szwajcarii, Luksemburga i belgijskiej Flandrii.