Osoby z ograniczeniami ruchowymi, w tym również seniorzy często stają przed wyzwaniem utrzymania niezależności i samodzielności w codziennym życiu. Odpowiedni środek transportu, taki jak skuter inwalidzki może znacznie poprawić ich jakość życia i usprawnić przemieszczanie się.
W Polsce istnieje program wsparcia „Aktywny Samorząd”, realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dzięki niemu osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie na skuter inwalidzki. Program ten ma na celu wspieranie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Zapewnia środki finansowe na zakup sprzętu, który skutecznie eliminują bariery ruchowe.
Poniższy artykuł wskazuje, kto może ubiegać się o dofinansowanie PFRON, co należy zrobić i kiedy złożyć wniosek oraz jak wysoka jest pomoc finansowa.
Kto może otrzymać dofinansowanie na skuter inwalidzki?
Forma wsparcia finansowego skierowana jest przede wszystkim do osób z ograniczeniami ruchowymi oraz seniorów, którzy zmagają się z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się.
- Warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia finansowego jest posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dofinansowanie można również otrzymać w przypadku osób do 16 roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
- Kluczowym aspektem jest także zgoda lekarza specjalisty na użytkowanie skutera elektrycznego lub wózka manualnego z oprzyrządowaniem elektrycznym.
Dofinansowanie jest dostępne dla osób w różnym wieku, co stanowi istotną kwestię dla seniorów. Warto jednak zaznaczyć, iż osoby poza wiekiem aktywności zawodowej, tj. kobiety powyżej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat, mogą skorzystać z tej pomocy jedynie pod warunkiem zatrudnienia niepełnosprawnego seniora.
Jakie dokumenty złożyć ubiegając się o dofinansowanie na skuter dla niepełnosprawnych?
Aby ubiegać się o dofinansowanie na skuter inwalidzki lub oprzyrządowanie elektryczne, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz dołączenie niezbędnych dokumentów. Wśród dokumentów wymaganych do wniosku znajdują się:
- Orzeczenie o znacznym stopniu lub o niepełnosprawności.
- Akt urodzenia (w przypadku wniosku dotyczącego dziecka) oraz dokument potwierdzający opiekę prawną w tym przypadku.
- Zaświadczenie lekarskie wydane przez specjalistę, który zatwierdzi możliwość użytkowania skutera inwalidzkiego.
Istnieje również opcja przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak :
- oferta cenowa,
- opinia eksperta dotycząca dopasowania pomocy do aktualnych potrzeb,
- dokument potwierdzający zatrudnienie w przypadku osób w wieku emerytalnym. Ma tu znaczenie także wolontariat trwający co najmniej 6 miesięcy.
Kiedy i ile wynosi dofinansowanie PFRON na skuter elektryczny inwalidzki?
Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie na skuter inwalidzki corocznie rozpoczyna się 1 marca i trwa do 31 sierpnia. Oznacza to, iż osoba niepełnosprawna ma wtedy czas, aby przygotować wniosek i niezbędne dokumenty.
Dofinansowanie na skuter może wynosić maksymalnie 8 250 zł, jednak pełna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 75% ceny zakupionego pojazdu. Decyzja o przyznaniu dokładnej kwoty opiera się na ocenie wniosku, dlatego ważne jest, aby adekwatnie uzasadnić potrzebę zakupu w swojej sytuacji.
Dofinansowanie na skuter elektryczny trzykołowy – jak często można wnioskować?
Pomoc finansowa w ramach programu „Aktywny Samorząd” może być udzielana co 3 lata. Pozwala to na cykliczne składanie wniosków i korzystanie z dofinansowania na zakup skutera inwalidzkiego lub oprzyrządowania.
Istnieje możliwość wydania decyzji o skróceniu tego okresu oczekiwania przez samorząd powiatowy. Ma to miejsce w przypadku osób, które z powodu pogorszenia stanu zdrowia nie mogą korzystać z wcześniej dofinansowanego pojazdu. Również osoby, które doświadczyły nieprzewidywalnych sytuacji, skutkujących utratą lub zniszczeniem urządzenia w stopniu uniemożliwiającym dalsze używanie i naprawę, mogą otrzymać taką decyzję. Studenci, którzy udokumentują, iż ich obecny sprzęt nie spełnia wymagań związanych z aktualnym etapem nauki, również mogą liczyć na przyspieszenie terminu złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie na skuter inwalidzki.
Skutery elektryczne trzykołowe, czterokołowe i dostawki elektryczne. Co obejmuje dofinansowanie PFRON?
Rozważana pomoc finansowa stanowi okazję dla wszystkich osób z dysfunkcją ruchową, aby zdobyć autonomię i pełną mobilność w codziennym przemieszczaniu się, uwzględniając potencjał oferowany przez skutery inwalidzkie.
Program „Aktywny samorząd”, prowadzony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), umożliwia otrzymanie dofinansowania na zakup:
- skutera inwalidzkiego z napędem elektrycznym,
- lub elektrycznego oprzyrządowania do wózka manualnego.
To oznacza, iż dofinansowanie obejmuje nie tylko skutery elektryczne z trzema kołami, ale również dodatkowe elementy elektryczne, które można zamontować na tradycyjnym wózku ręcznym — tzw. dostawki. Dzięki temu rozwiązaniu, korzystając z wózka inwalidzkiego, osoba niepełnosprawna może swobodnie poruszać się choćby na nierównym terenie.
Celem tego programu jest wyposażenie osób niepełnosprawnych w środki transportu, które efektywnie wspomagają ich codzienną aktywność.
Kiedy osoba niepełnosprawna nie otrzyma dofinansowania na elektryczny skuter inwalidzki?
Osoby, które są obciążone wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON lub organizatora programu, nie będą spełniać warunków uprawniających do otrzymania dofinansowania na skuter inwalidzki. Jest również istotne, aby nie posiadać żadnych zaległości w regulowaniu poprzednich pomocy finansowych udzielonych przez samorząd powiatowy w dniu składania wniosku.
Pozyskanie wsparcia finansowego wymaga pełnego spełnienia wszystkich obowiązujących kryteriów uczestnictwa w ramach programu „Aktywny Samorząd”.
Podsumowanie
Wnioskowanie o dofinansowanie na skuter inwalidzki jest doskonałą okazją dla osób z dysfunkcją narządu ruchu i seniorów do poprawy jakości życia, zwiększenia niezależności oraz pełnej mobilności. Dzięki programowi „Aktywny Samorząd” otrzymanie wsparcia finansowego jest dostępne dla osób, które zmagają się z ograniczeniami ruchowymi.
Dofinansowanie na skuter mogą uzyskać nie tylko młodzi ludzie, ale i również seniorzy, o ile są aktywni zawodowo.