Mieszkańcy Lublina skarżą się, iż często mają problem z dodzwonieniem się pod numer alarmowy 986 straży miejskiej. Podczas próby zgłoszenia różnych interwencji słyszą w słuchawce głuchą ciszę. Miasto zapewnia, iż niedługo ma to się zmienić.
W styczniu 2025 r. radna Anna Ryfka złożyła interpelację w Urzędzie Miasta Lublin, domagając się wdrożenia systemu informującego o kolejce oczekujących na połączenie z dyżurnym Straży Miejskiej.
„Dzwoniący słyszą sygnał, jakby nikt nie odbierał, choć w rzeczywistości dyżurny prowadzi inną rozmowę. To wpływa negatywnie na wizerunek Straży Miejskiej” – zwraca uwagę radna.
Setki połączeń dziennie, ale problem wciąż nierozwiązany
Jak informuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej, w ubiegłym roku funkcjonariusze odebrali ponad 94 tysiące zgłoszeń. Najwięcej połączeń odnotowano w godzinach 7:00–17:00 – średnio 260 dziennie. W ciągu dnia zgłoszenia obsługuje trzech dyżurnych, a nocą – tylko jeden.
Najczęściej interwencje dotyczyły:
- wykroczeń drogowych – 10 286 zgłoszeń,
- zakłócania porządku, spożywania alkoholu – 8 368 zgłoszeń,
- spraw ze zwierzętami – 3 348 zgłoszeń,
- spalania odpadów – 1 074 zgłoszenia,
Miasto planuje zmiany w systemie połączeń
Urząd Miasta Lublin potwierdza, iż problem jest znany.
„Obecnie system pozwala na jednoczesne oczekiwanie dwóch osób. Trzecia słyszy sygnał zajętości, co oznacza brak informacji o miejscu w kolejce” – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.
Władze miasta zapewniają, iż realizowane są testy nowego systemu kolejkowego, który będzie informował dzwoniących o pozycji w kolejce. Nad jego wdrożeniem pracują w tej chwili Wydział Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin. Wdrożenie uzależnione jest od wyników testów.
„Jeśli wystąpią problemy techniczne, system wdroży firma zewnętrzna” – dodaje Wojewódzki.
Czy mieszkańcy doczekają się poprawy?
Nowe rozwiązanie ma poprawić komunikację i skrócić czas oczekiwania na zgłoszenie interwencji. Na razie nie podano dokładnej daty wdrożenia, ale urzędnicy zapewniają, iż prace są na zaawansowanym etapie.
Czy nowy system spełni oczekiwania mieszkańców? Czas pokaże.