Dodatkowa kontrola przed wypłatą emerytury. Dotyczy to ponad miliona osób

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Andrzej Rostek / iStock


Wypłata emerytury po przyznaniu statusu emeryta w większości przypadków przebiega bez komplikacji. Część seniorów może być jednak zobowiązana do podjęcia dodatkowych kroków w celu otrzymania świadczenia. Wiąże się to ze sposobem przekazywania pieniędzy i zmianą przepisów z kwietnia 2023 roku.
Emerytura w Polsce może być wypłacana na dwa sposoby: na konto bankowe lub w gotówce za pośrednictwem Poczty Polskiej. Choć pierwszy sposób jest znacznie popularniejszy, to część seniorów wciąż co miesiąc czeka na wizytę listonosza. To właśnie oni powinni też mieć przygotowany dokument tożsamości przy każdej wypłacie. W przeciwnym razie pracownik poczty może odmówić przekazania pieniędzy.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa mity o ZUS i jedna smutna prawda. Co z emeryturami?


Czy poczta może żądać dowodu osobistego? O tych przepisach musi pamiętać milion emerytów w Polsce
W kwietniu 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która nałożyła dodatkowe obostrzenia przy wypłacie przekazów pieniężnych. Celem tego jest ograniczenie podejrzanych przekazów środków. W związku z tym listonosze mają prawo poprosić emeryta o potwierdzenie tożsamości poprzez okazanie dowodu osobistego przed przekazaniem mu należnych środków. Onet jednocześnie podkreśla, iż legitymowanie świadczeniobiorców nie jest konieczne, jeżeli pracownik poczty zna odbiorcę przekazu, więc w praktyce procedura ta nie musi być przeprowadzana co miesiąc. Niemniej powinno to nastąpić przy pierwszej wizycie i za każdym razem, gdy listonosz ma wątpliwości co do tożsamości adresata.
Jak podaje portal Infor, pod koniec czerwca 2024 roku na 6,6 miliona emerytów w Polsce 5,4 miliona otrzymywało swoje wypłaty na konto bankowe. Stanowi to aż 81,7 procent. Pozostałe 1,2 miliona powinno jednak pamiętać, iż zawsze warto mieć dowód osobisty pod ręką. W łatwy sposób możemy również zmienić sposób otrzymywania emerytury. Co ważne, korzyścią takiej decyzji jest nie tylko ograniczenie formalności.


Jak zmienić sposób otrzymywania emerytury? ZUS zachęca seniorów do korzystania z bankowości elektronicznej
W 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął kampanię informacyjną "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo". Korzystanie z bankowości elektronicznej nabrało wyjątkowego znaczenia w czasie pandemii koronawirusa, ale jej zalety są warte rozważenia także teraz. Przede wszystkim otrzymywanie świadczenia staje się znacznie łatwiejsze, a nasze konto bankowe możemy sprawdzić w każdej chwili. Posiadanie rachunku bankowego to też możliwość wygodnego płacenia bezgotówkowo. Ponadto ZUS podkreśla, iż trzymanie gotówki w domu naraża nas w większym stopniu na oszustwa, np. "na wnuczka" czy "na policjanta".Zobacz też: Nigdy nie chowaj pieniędzy w tych miejscach. Złodzieje sprawdzają te "skrytki" w pierwszej kolejnościGdy już otworzymy konto w banku i chcemy otrzymywać emeryturę przelewem, wystarczy skorzystać z wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (wniosek EZP). Możemy to zrobić w dowolnej placówce urzędu, wysłać dokumenty pocztą lub złożyć wniosek poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału