Wyjeżdżając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne niż podczas podróży w naszej strefie klimatycznej. Najczęściej przywożonymi pamiątkami z wycieczek są choroby. Warto więc dowiedzieć się, gdzie jest największe ryzyko zachorowania i jak się zaszczepić przeciw nim.
Poradnia Medycyny Podróży w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Medicus w Lubinie jest Certyfikowanym Ośrodkiem Medycyny Podróży, należy do Krajowej Sieci Medycyny Podróży pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej Tropikalnej i Podróży oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Konsultacje z zakresu Medycyny Podróży prowadzi:
- Lek. med. Aleksandra Woźnica
Specjalista medycyny rodzinnej, Certyfikowany Lekarz Medycyny Podróży
Konsultacje prowadzone są w Specjalistycznym Centrum Medycznym CDT Medicus przy ul. Leśnej 8 w Lubinie.
O czym warto pamiętać?
1) Przed podróżą w egzotyczne kraje, należy zapoznać się z listą szczepień obowiązkowych. Niektóre kraje wymagają aby turyści odwiedzający ich kraj byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się tych schorzeń na ich terenie. Obecnie, jedynym szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze. W zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu, oraz tego, jaki jest Twój ogólny stan zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić inne szczepienia (pełen wykaz na naszej stronie internetowej)/
2) Zasady podczas trwania podróży: Wyjeżdżając w egzotyczny zakątek świata pamiętaj, iż szczepienie przed podróżą nie zwalnia Cię od przestrzegania pewnych zasad i zachowania ostrożności.
3) Po powrocie z tropików koniecznie umów się na konsultację z lekarzem medycyny podróży, zwłaszcza jeśli:
- po przyjeździe zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, bóle mięśni lub głowy,
- jesteś obciążony chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, chorobami serca, układu oddechowego,
- w podróży byłeś narażony na kontakt z poważną chorobą zakaźną,
- spędziłeś długi czas (>3 miesięcy) w krajach o dużym ryzyku zdrowotnym,
- miałeś przypadkowe kontakty seksualne z mieszkańcami egzotycznych krajów.
Lekarz medycyny podróży w pierwszej kolejności wykluczy choroby zagrażające życiu, takie jak malaria, następnie sprawnie i świadomie zleci dalsze badania i rozpocznie odpowiednie leczenie.
Należy pamiętać żeby dokończyć schemat szczepień, aby utrzymać odporność przeciw wybranym chorobom na dłuższy czas.