Do tego prowadzi brak snu i przewlekły stres. Ciało wysyła nietypowy sygnał

zdrowie.interia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Mimowolne drżenia mięśni to objaw, który bardzo często występuje w czasie choroby. Podwyższona temperatura ciała sprawia, iż odczuwamy dreszcze przechodzące po całym ciele. Drżenia wszystkich mięśni, ale także pojedynczych czy występujących w obrębie jednej partii ciała mogą występować także w innych sytuacjach i często wzbudzają niepokój. Czego objawem są drżenia mięśniowe i jak im zaradzić? Odpowiadamy.


Czym są drżenia mięśniowe?


Drżenia mięśniowe to mimowolne skurcze mięśni, które zwykle dotyczą poszczególnych partii ciała. Do drżeń dochodzi w obrębie mięśni antagonistycznych, czyli takich, które działają do siebie przeciwstawnie (np. zginacze i prostowniki).
Drżenia mogą występować po wzmożonej aktywności fizycznej, jak i w czasie spoczynku. Mogą mieć charakter szybki lub wolny. Ich charakter uzależniony jest w dużej mierze od przyczyny drżeń.


Drżenia mięśniowe w przebiegu gorączki


Drżenia mięśni to objaw, który często występuje w przebiegu gorączki. Kiedy do organizmu wnikają patogeny, takie jak wirusy czy bakterie, zostaje uruchomiony układ odpornościowy. Aby w naturalny sposób "pozbyć się" patogenów, organizm podnosi temperaturę ciała. W organizmie uwalniane są substancje chemiczne, które sprawiają, iż podwzgórze podnosi ją z 37 stopni Celsjusza na wyższą. To sprawia, iż zwiększa się różnica temperatur między ciałem a otoczeniem, a następnie występują dreszcze. Drżenia mięśniowe mają rozgrzać dodatkowo organizm, by nie odczuwał zimna z zewnątrz. Reklama
To prawidłowa reakcja obronna organizmu i nie stanowi ona powodu do niepokoju.


Drżenia mięśniowe jako objaw niedoboru witamin i minerałów


Drżenia mięśni mogą pojawić się również wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Dzieje się tak w przebiegu np. niedoborów. jeżeli drżenia mięśni mają charakter nawracający, pojawiają się bez uchwytnej przyczyny (np. duży wysiłek fizyczny), wówczas może być to związane z deficytem magnezu, potasu albo wapnia w organizmie. Pierwiastki te usprawniają pracę układu nerwowego, a do ich niedoborów może dojść z powodu:
nieprawidłowej diety, nadmiernego spożywania kawy lub mocnej herbaty,nadużywania alkoholu, odwodnienia,biegunek lub wymiotów.
Jeśli powyższe czynniki mogły mieć wpływ na występowanie drżeń, warto uzupełnić te pierwiastki, ubogacając codzienną dietę lub przyjmując elektrolity w płynie, aby wyrównać niedobory.


Stres jako przyczyna drżeń i skurczów mięśni


Nadmierny stres również może prowadzić do mimowolnych skurczów mięśni. Do ich wzmożonego napięcia najczęściej prowadzi stres o podłożu lękowym - strach, trema przed wystąpieniem, traumatyczne przeżycie. W takich sytuacjach jest większe prawdopodobieństwo, iż dojdzie do niekontrolowanych skurczów mięśni. Mimowolne skurcze dotyczą mięśni rąk, nóg, ale także głowy, a choćby strun głosowych - może dochodzić do problemów z mową, nagłej, przemijającej utraty głosu, a choćby problemów z oddychaniem.


Jeśli drżenia mają podłoże lękowe, konieczne może być wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii zleconej przez lekarza psychiatrę, ale pomocne będą także ćwiczenia relaksacyjne, joga czy medytacja.


Deficyt snu może prowadzić do mimowolnych drżeń


Niewystarczająca liczba godzin snu na dobę prowadzi do osłabienia całego organizmu. Słabiej funkcjonuje wówczas układ krążenia, układ pokarmowy czy układ nerwowy. Brak odpoczynku w dłuższej perspektywie prowadzi nie tylko do wyczerpania fizycznego, ale też psychicznego.
Drżenia mięśni mogą pojawiać się w okresie, kiedy śpimy nieregularnie. Organizm nie odpoczywa, dochodzi do rozregulowań związanych z pracą mózgu oraz działaniem hormonów.
Mózg wykorzystuje neuroprzekaźniki (substancje chemiczne) do komunikowania się z ciałem. jeżeli jesteśmy przemęczeni, te zdolności mózgu słabną.
Mózg może wówczas wysyłać nieskoordynowane impulsy do włókien mięśniowych.
Neuroprzekaźniki mogą kumulować się w mózgu, co także wywołuje dodatkowe skurcze lub drżenia.


Drżenia mięśni jako objaw choroby


Drżenia nie zawsze są oznaką poważnej choroby, jednak w niektórych stanowią one główny objaw. jeżeli mimowolne skurcze mięśni pojawiają się bez żadnej, wyżej wymienionej przyczyny, mogą sugerować, iż w organizmie rozwija się choroba, która dotyczy układu nerwowego, ale nie tylko.


Drżenia najczęściej występują w:
chorobie Parkinsona, cukrzycy, chorobach tarczycy, guzach mózgu, poudarowym uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego.


Drżenia mięśni - co robić i kiedy udać się do lekarza?


Jeśli drżenia mięśniowe mają charakter nawracający, występują bez konkretnej przyczyny, pojawiają się zarówno w dzień, jak i w nocy - warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie doszło do jakiejkolwiek zmiany w naszym dotychczasowym życiu. Zmiana diety na bardziej restrykcyjną, ograniczenie się do wąskiej grupy produktów spożywczych, mniejsza ilość snu lub mniejsze spożywanie wody mogą mieć najważniejsze znaczenie we wstępnym zdiagnozowaniu drżeń.
Przebyta infekcja z występującą biegunką czy wymiotami mogą przez wiele dni dawać o sobie znać w postaci skurczów i wynikać z niedoborów elektrolitów.
Zwiększona aktywność fizyczna czy stresujący okres również mogą mieć wpływ na pracę układu nerwowego i mięśni.
Jeśli jednak nie znajdujemy przyczyny objawów, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który - w razie potrzeby - skieruje nas na dalszą diagnostykę do specjalisty neurologa.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału