Dłuższy czas na rozliczenie pobranych zaliczek

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Resort zdrowia proponuje wprowadzenie zmiany w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydłużając termin rozliczania pobranych zaliczek od Narodowego Funduszu Zdrowia.



W uzasadnieniu do projektu czytamy, że, w związku z wprowadzonymi w czasie trwania epidemii ograniczeniami wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu, świadczeniodawcy nie mieli możliwości realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z przyczyn niezależnych od nich. Spowodowało to – jak tłumaczy resort – znaczne obniżenie liczby wykonywanych świadczeń, a w efekcie obniżenie wysokości otrzymywanych środków finansowych za udzielone świadczenia, co przyczyniło się do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej świadczeniodawców.

Świadczeniodawcy mogli otrzymać kwoty odpowiadające miesięcznej wartości kwoty zobowiązania określonej w umowie, niezależnie od liczby zrealizowanych świadczeń. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ zostali zobligowani do rozliczenia tych środków, a świadczeniodawcy do wykonania świadczeń opieki zdrowotnej, za które pobrali tzw. zaliczki do 31 grudnia 2024 r.

– W związku z wystąpieniem we wrześniu 2024 r. powodzi, pomimo przedłużenia okresu rozliczeniowego do końca roku, nie wszyscy świadczeniodawcy będą w stanie zrealizować świadczenia opieki zdrowotnej do końca tego okresu, dlatego istnieje konieczność przedłużenia terminu rozliczenia tzw. zaliczek pobranych w formie jednej dwunastej – podaje resort zdrowia.

Dlatego proponuje zmianę rozporządzenia, która polega na dodaniu przepisu umożliwiającego wydłużenie okresu rozliczania świadczeń dla świadczeniodawców realizujących umowę z funduszem na obszarze określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi do 31 grudnia 2025 r.

Jak powódź wpłynęła na system opieki zdrowotnej ►Funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej i lecznictwa uzdrowiskowego, a także sytuacja sanitarno-epidemiologiczna po powodzi – o tym podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia mówił wiceminister Marek Kos.
Idź do oryginalnego materiału