Fizjoterapeuta to osoba po studiach z tytułem licencjata lub magistra przygotowana do pracy z pacjentami z różnymi jednostkami chorobowymi. Fizjoterapeuta pracujący z dziećmi zajmuje się przede wszystkim wspomaganiem rozwoju ruchowego, udoskonalaniem funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego oraz torowaniem umiejętności sterowanych z układu nerwowego.
Często wizyta u fizjoterapeuty jest poprzedzona wizytą u lekarza, który jako pierwszy ma kontakt z dzieckiem i może zlecić następne badania lub konsultacje. Zanim fizjoterapeuta rozpocznie terapię musi dokonać samodzielnej diagnostyki, w której zaobserwuje wszystkie nieprawidłowości oraz oceni jakie są możliwości fizjoterapii w danej dysfunkcji.
Na początku takiego badania rehabilitant przeprowadza rozmowę z rodzicem odnośnie czynników ryzyka podczas ciąży, porodu oraz dotychczasowego rozwoju dziecka. Może chcieć się dowiedzieć kiedy dziecko zaczęło siadać, czworakować, chodzić, czy cierpi na chorobę przewlekłą, czy pozostaje pod opieką innego specjalisty i co konkretnie niepokoi rodziców. Następnie fizjoterapeuta poprosi o rozebranie dziecka. U niemowląt terapeuta oceni czy rozwój ruchowy jest adekwatny do wieku, na przykład: czy dziecko utrzymuje głowę w symetrii, jak wygląda podpór w pozycji na brzuchu, czy potrafi samodzielnie usiąść. Dodatkowo wykona specjalistyczne testy ruchowe i obserwacyjne oceniające napięcie mięśniowe, prawidłowość odruchów oraz ogólną aktywność spontaniczną dziecka.
U dzieci starszych terapeuta musi ocenić postawę dziecka w tym ustawienie kręgosłupa, kolan oraz stóp. Zaobserwuje, czy u malucha występuje na przykład: skolioza, skrzywienie boczne kręgosłupa, kolana koślawe lub płaskostopie. Często rodziców niepokoi nieprawidłowy chód dziecka- rotowanie stóp do wewnątrz lub chodzenie na palcach to także należy zgłosić fizjoterapeucie. Ponadto terapeuta może ocenić występowanie skróceń mięśniowych potocznie nazywanych przykurczami, często dającymi dolegliwości bólowe podczas rozciągania lub dotyku. Fizjoterapeuta powinien również ocenić umiejętności równoważne i koordynacyjne, w tym celu poprosi dziecko o wykonanie kilku zadań na przykład z piłką.
Należy zgłosić się na konsultację fizjoterapeutyczną także wtedy, gdy wasza pociecha ma trudność z nauczeniem się prostej czynności ruchowej, często się potyka i przewraca albo gdy na tle rówieśników wypada gorzej w codziennych zabawach (na przykład nie potrafi złapać piłki, ma problemy ze wspinaniem na drabinki na placu zabaw).
Fizjoterapeuta najczęściej przeprowadza badanie w bezstresowej atmosferze, poświęca czas na dokładne zbadanie dziecka oraz na zapoznanie się z potrzebami rodziców, a także na rozwianie wszelkich wątpliwości, co do schematy rozwoju ruchowego malucha.
Serdecznie zapraszamy na konsultacje.