Dlaczego terapia jest tak ważna w leczeniu nałogów?

epacjent.pl 1 tydzień temu

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków czy gier komputerowych to poważna choroba, która może zrujnować zdrowie i relacje międzyludzkie. Z nałogu bardzo trudno jest wyjść samodzielnie, posiłkując się jedynie silną wolą i motywacją do zmian. Takie nastawienie jest ważne, ale na dłuższą metę niewystarczające. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest terapia, która daje lepsze rokowania na przyszłość i nadzieję, iż trzeźwość nie będzie jedynie stanem przejściowym. Dowiedz się, dlaczego terapia ma tak duże znaczenie w leczeniu nałogów.

Rozpoznanie przyczyny uzależnienia

By pokonać nałóg, trzeba dotrzeć do jego źródła, czyli poznać przyczynę uzależnienia. Czynnikiem, który skłonił daną osobę do nadużywania alkoholu czy narkotyków, może być na przykład ciężka choroba członka rodziny albo strata bliskiej osoby. Niektórzy popadają w nałóg w wyniku niskiej samooceny, depresji czy długotrwałego bezrobocia. Rozpoznanie przyczyny jest bardzo ważne, ale często niemożliwe bez odpowiedniej terapii. Mając wiedzę o wydarzeniach bądź emocjach, przez które pacjent sięgnął po substancje psychoaktywne, terapeuta może przygotować go na sprostanie podobnym sytuacjom w przyszłości. Terapia indywidualna to w pewnym sensie tworzenie strategii, dzięki której alkoholik lub narkoman staje się silniejszy psychicznie i potrafi radzić sobie w trudnych momentach.

Kontakt z innymi uzależnionymi

Pod nazwą „terapia” w większości przypadków kryje się przynajmniej kilka metod leczenia uzależnień. Na samym początku jest odtruwanie narkotykowe lub alkoholowe, za pomocą którego organizm zostaje uwolniony od toksycznych substancji. Kolejne kroki to terapia indywidualna, a także grupowa. Obie odnoszą dobre rezultaty, ale najlepiej działają w połączeniu. Indywidualny kontakt z terapeutą jest tak samo ważny, jak nawiązanie relacji z innymi uzależnionymi. Styczność z osobami, które mierzą się z takim samym wyzwaniem, ułatwia wyjście z nałogu dzięki połączeniu sił i skupieniu na wspólnym celu.

Możliwość wyrażenia swoich emocji i wsparcie emocjonalne

Osobom uzależnionym często trudno jest rozmawiać o swoim problemie z bliskimi, przez co tłumią emocje i jeszcze bardziej popadają w nałóg. Często czują się przez to niezrozumiane i całkowicie wyobcowane. Ośrodek terapii uzależnień jest pierwszym miejscem, w którym otrzymują prawdziwe wsparcie. To bezpieczna przestrzeń do wyrażania swoich emocji i dzielenia się przemyśleniami bez obaw, iż spotka się to z ocenianiem czy krytyką ze strony terapeuty albo innych pacjentów. Pozostali uczestnicy terapii doskonale wiedzą przecież, z czym wiąże się uzależnienie. Terapeutami w wielu przypadkach zostają natomiast osoby, które niegdyś same były narkomanami i alkoholikami.

Nauka mówienia „nie”

Podstawowa terapia leczenia uzależnień kiedyś dobiega końca – wtedy nadchodzi czas na stawienie czoła realnemu życiu. Powrót do rzeczywistości, w której używki znowu są na wyciągnięcie ręki, to ciągły trening silnej woli. Po przebyciu leczenia byłym alkoholikom i narkomanom jest jednak łatwiej, bo nauczyli się, jak reagować na pokusy – mają wiedzę i umiejętności potrzebne do tego, by efektywnie odmawiać.

Idź do oryginalnego materiału