Białko to podstawa
Obok tłuszczy i węglowodanów, białko jest podstawowym makroskładnikiem dla naszego organizmu. Jednak o ile z dostarczaniem tych dwóch pierwszych zwykle nie ma problemu, tak z proteinami jest już różnie. Musimy pamiętać, iż optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie posiłku zawierającego minimum 30 gramów białka. Dzięki temu nie tylko zapewnimy naszemu organizmowi uczucie sytości, ale także dostarczymy protein, które odpowiadają za budową tkanek i komórek, a także wspierają procesy regeneracji.
Sprawdź również: Jaka jest prawidłowa temperatura ciała? Lekarze: 36,6 to mit
Chodzenie... to też podstawa
Ruch to zdrowie i z tym nie ma co dyskutować. W tym przypadku chodzi jednak nie o aktywność fizyczną, a o chodzenie w trakcie podstawowych, codziennych czynności. Ruszaj się, gdy rozmawiasz przez telefon, chodź, gdy czekasz, aż ekspres zrobi kawę. Takich czynności w ciągu dnia jest naprawdę wiele. jeżeli w trakcie każdej z nich zamienisz stanie na chodzenie, poczujesz różnicę w samopoczuciu już pod koniec dnia, a w dłuższej perspektywie podziękują ci za to stawy i cały organizm, który po prostu będzie zdrowszy.
Co do picia?
Odpowiednie nawodnienie, szczególnie w ciepłe dni, to coś, o czym nie każdy pamięta. Jednak ilość spożytych napojów to jedna sprawa, a drugą jest — co pić? Oczywiście podstawą nie tyle powinna, ile musi być woda. Oprócz tego, klasycznie, herbata i kawa. Soki nie są wskazane — to puste kalorie, które nie dostarczają organizmowi zbyt wielu wartości odżywczych, a zawierają zwykle sporo cukru (szczególnie te słodzone). Odstaw również napoje gazowane, choćby jeżeli są bez cukru. Już po kilku dniach bez nich poczujesz się lepiej.
Konsekwencja
Wbrew pozorom to chyba najważniejsza z tych 10 porad! Na nic zdadzą się wielkie plany i wiedza, jeżeli ich nie zrealizujemy. Jednak, z różnych przyczyn, nie zawsze możemy to zrobić na 100%. I właśnie wtedy potrzebna jest nam konsekwencja. Pamiętajmy, iż plan nie musi być zrealizowany perfekcyjnie od pierwszego dnia. Właśnie korzystając z tych porad i wprowadzając je w życie, prędzej czy później, uda nam się wdrożyć wszystkie 10 wskazówek, o których mówi doktor Michał Wrzosek. Wystarczy być konsekwentnym.
Miej umiar w jedzeniu
Umiar w jedzeniu jest niezwykle ważny. I to nie tylko przy odchudzaniu. Przejadanie się nie jest niczym zdrowym dla naszego organizmu, a nieprzyjemne uczucie i dyskomfort, jaki potem czujemy, nie są nam do niczego potrzebne. Zadbajmy więc o to, by podczas posiłku skupić się na naszym talerzu, odłożyć rozpraszacze i zjeść tyle, ile mamy ochotę. Oczywiście nie pod tzw. kurek. Po drugie — pamiętajmy o tej poradzie nie tylko podczas świątecznej kolacji czy wielkanocnego śniadania, ale także na co dzień.
Sprawdź również: Babcia zawsze miała go w spiżarni. Leczy przeziębienie i przyspiesza odchudzanie
Ogranicz używki
Choć pod pojęciem używek zwykle wymienia się także herbatę, kakao czy kawę, w tym przypadku chodzi o alkohol i mocniejsze używki. Jak wiadomo, alkohol szkodzi w każdych ilościach, więc powinno się go unikać. Sam doktor dietetyki Michał Wrzosek mówi wprost, iż podjął świadomą decyzję o byciu abstynentem. Oczywiście o ograniczeniu do zera wszelkich innych używek nie trzeba choćby wspominać. Bez tego nasz organizm może mieć problem, by w chociażby umiarkowanym zdrowiu dotrwać do średniego wieku.
Ruch
Z roku na rok to, jak ważna jest aktywność fizyczna, wzrasta w świadomości lekarzy i ludzi. Różnorodny ruch powinien znaleźć się w rozkładzie tygodnia każdego człowieka. Chodzi przede wszystkim o połączenie wysiłku aerobowego, interwałowego oraz oporowego. Za świetny przykład może służyć taki miks: pływanie (trening aerobowy), bieganie (trening interwałowy) oraz siłownia (trening oporowy). Dzięki temu zapewnimy odpowiednie dotlenieni organizmu, zwiększymy naszą sprawność fizyczną, a także znacznie poprawimy samopoczucie.
Warzywa i owoce
Obecność w diecie warzyw i owoców jest niezbędna do dostarczenia organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikroskładników. Warto przestrzegać zasady, iż stanowią one około połowy każdego posiłku. Ciekawym tipem jest przestrzeganie tej zasady w podróży oraz w czasie wypadów na miasto. Dzięki temu nie tylko dostarczymy minerałów i witamin, ale także zmniejszymy naszą ochotę na słodkie i słone przekąski czy słodkie napoje, które zwykle pojawiają się w zasięgu naszego wzroku w takich sytuacjach.
Zadbaj o sen
Choć ten punkt znalazł się na końcu, pod względem ważności w tym spisie, powinien być na pierwszym miejscu, bo sen to priorytet! Dobowa dawka snu dla przeciętnego człowieka powinna wynosić minimum 7 godzin. Co więcej, ważne są także godziny, w których śpimy. Najbardziej efektywny będzie sen między godziną 22 wieczorem a 7 rano. jeżeli “nauczymy" nasz organizm takiego rytmu dobowego, nie będziemy potrzebować budzika, bo sami będziemy wstawać zregenerowani, wypoczęci i pełną baterią gotową do działania.
Sprawdź również: Poprawia kondycję i wysmukla ciało. Ćwicz 30 minut kilka razy w tygodniu, by zgubić boczki
Pamiętaj, co wypada i co smakuje!
Ten punkt może być trochę enigmatyczny, ale po wyjaśnieniu stanie się klarowny i prawdopodobnie wiele osób zacznie się do niego stosować. Chodzi przede wszystkim o jedzenie, ale w pewnych kwestiach także o picie. Przestań jeść (i pić) na siłę oraz "bo tak wypada". choćby jeżeli komuś przez chwilę będzie z tym miło to tobie — nie. Przejedzenie nie jest ani przyjemne, ani zdrowe dla organizmu. Tak samo, jak jedzenie potraw, które nam nie smakują. Przede wszystkim zacznij słuchać siebie i swojego organizmu — tylko i wyłącznie.
Zobacz też:
Masz problemy ze snem? Wieczorem zjedz dwie łyżki tego, a zaśniesz jak dziecko
Wspomaga wątrobę, obniża cholesterol i pomaga schudnąć. Wystarczy pół szklanki dziennie
Zapomnij o brzydkim zapachu z pralki. Pozbędziesz się go bez szorowania