Dieta antystresowa. Te produkty działają uspokajająco

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kiszonki. Źródło: Shutterstock / Tatjana Baibakova


Czy istnieje dieta antystresowa, dzięki której możemy ukoić skołatane nerwy? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy i dietetycy. Okazuje się, iż komponując menu w oparciu o produkty żywieniowe, które obniżają poziom kortyzolu, czyli poziomu stresu, rzeczywiście możemy się uspokoić.


Stres zabija i to dosłownie. Ten silny i przewlekły obciąża nasz mózg i serce, przyczyniając się do wystąpienia chorób układu nerwowego, ale też sercowo-naczyniowych. Człowiek zestresowany szybciej łapie infekcje, cierpi na dolegliwości żołądkowe i choroby autoimmunologiczne. Życie w przewlekłym stresie może również prowadzić do zmian hormonalnych, które z kolei mogą wpłynąć na wystąpienie nowotworów. Wciąż słyszymy, aby szukać sposobów na rozładowanie stresu. W związku z tym pojawia się pytanie, czy istnieje dieta antystresowa?


Czy istnieje dieta antystresowa?


Pomocna w redukcji napięcia nerwowego może być dieta psychobiotyczna, której podstawą jest spożywanie produktów z dużą ilością błonnika pokarmowego (owoców i warzyw), kiszonek, produktów pełnoziarnistych, sfermentowanych napojów mlecznych i nasion roślin strączkowych. W tym sposobie żywienia bardzo ważne jest maksymalne ograniczenie produktów przetworzonych, zwłaszcza tych zawierających duże ilości cukru.


Dzięki stosowaniu diety psychobiotycznej poprawia się mikroflora jelit, a jak od pewnego czasu wiadomo, związki pomiędzy mózgiem a układem pokarmowym są dużo silniejsze niż kiedyś sądzono. Istnieją dowody naukowe na to, iż dieta psychobiotyczna jest skuteczna. Eksperci z APC Microbiome Ireland przekonują, iż spożywanie dużej ilości kiszonek i produktów z błonnikiem przez co najmniej cztery tygodnie ma znaczący wpływ na zmniejszenie stresu i poprawę jakości snu.


Co powinny zawierać antystresowe produkty?


W obniżeniu poziomu stresu może pomóc spożywanie produktów, które obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz wspierają pracę naszego układu nerwowego. Jak znaleźć takie produkty? Powinny zawierać następujące składniki odżywcze:


witaminy z grupy B (jej brak skutkuje zmęczeniem, drażliwością, problemami z koncentracją),


antyoksydanty (obniżają stres oksydacyjny, który prowadzi do uszkodzenia komórek, a w konsekwencji do poważnych chorób, w tym nowotworów)


kwasy omega-3 (wspierają produkcję serotoniny, poprawiają pracę układu nerwowego),


kwas foliowy (wspomaga pracę układu nerwowego, niweluje problemy z zasypianiem),


potas (niedobór tego pierwiastka przyczynia się do większego wydzielania hormonu stresu),


magnez (jego prawidłowy poziom powoduje syntezę serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój),


aminokwasy (biorą udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników).


Jakie produkty zadziałają antystresowo?


Podstawą ograniczenia stresu w naszym życiu jest znalezienie tzw. work-life balance, za pomocą którego znajdziemy odpowiednio dużo czasu w rodzinę, pracę i czas wolny. Do tego niezbędna jest też aktywność fizyczna oraz adekwatna dieta.


Na liście produktów, które redukują stres, znajdują się:


orzechy,


kiszonki,


kefir,


drożdże,


pestki dyni i słonecznika,


jaja,


produkty pełnoziarniste (pieczywo z mąki razowej),


tłuste ryby (makrela, szprot, łosoś, tuńczyk),


owoce (kiwi, awokado, wiśnie, ale też cytrusy: mandarynki, pomarańcze oraz owoce jagodowe: maliny, jagody, jeżyny),


gorzka czekolada,


rośliny strączkowe,


zielone warzywa (szpinak, jarmuż, brokuły).


Warto pamiętać, iż wprowadzenie jednego produktu do menu nie spowoduje nagłej zmiany. Warto zadbać, aby dieta była dobrze zbilansowana i bogato odżywcza. Nie zapominajmy o adekwatnej ilości snu – jego brak zwiększa poziom stresu.
Idź do oryginalnego materiału