W Polsce mamy dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych, ale nie wykorzystujemy tego potencjału, ponieważ zbyt rzadko wykonywane są badania molekularne. W 2023 roku jedynie 22 procent pacjentów onkologicznych przeszło w Polsce diagnostykę genetyczną.
Jak wynika z raportu Modern Healthcare Institute „Diagnostyka molekularna”, badania molekularne są opłacalne pod względem medycznym i ekonomicznym, ponieważ pozwalają wybrać najbardziej optymalną terapię oraz uniknąć terapii nieefektywnych lub suboptymalnych, a tym samym uniknąć kosztów nieracjonalnych z punktu widzenia systemu – pisze portal Prawo.pl.
Analizy zawarte w raporcie w leczeniu nowotworów ujawniają uderzającą dysproporcję między zbyt małymi nakładami na diagnostykę molekularną a nakładami na terapię w onkologii. jeżeli wydatki na diagnostykę molekularną na poziomie 61 mln zł rocznie stanowią zaledwie 0,5 proc. nakładów na leczenie nowotworów w Polsce, to z całą pewnością potencjał diagnostyki genetycznej nie jest wykorzystywany i w konsekwencji nie są wykorzystywane możliwości terapii celowanej u chorych na nowotwór ani możliwości profilaktyki w rodzinach z mutacjami germinalnymi – czytamy.
Eksperci wskazują w raporcie na konieczność wprowadzenia działania na rzecz poprawy diagnostyki genetycznej w Polsce. W raporcie zaproponowano łącznie osiem rozwiązań. Są to:
- uproszczenie systemu finansowania badań genetycznych,
- umożliwienie kierowania na badania genetyczne także w ramach AOS,
- uzupełnienie koszyka świadczeń gwarantowanych o aCGH, WES oraz CGP,
- jedna wspólna baza danych genomowych,
- ustawa o testach genetycznych,
- certyfikacja laboratoriów genetycznych,
- zabezpieczenie kadr dla diagnostyki genetycznej i poradnictwa genetycznego,
- edukacja i informacja.
Przeczytaj także: „Raport: Pacjenci onkologiczni z ograniczoną dostępnością do diagnostyki molekularnej”.