Diagnostyczna i terapeutyczna wartość fotosensybilatorów w onkologii

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Artykuł przedstawiający wyniki badań prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego dr. hab. Janusza Dąbrowskiego, dotyczące nowoczesnych związków aktywowanych światłem z zakresu bliskiej podczerwieni (NIR), które znajdują zastosowanie w diagnostyce i terapii nowotworów, opublikowano w czasopiśmie „Advances in Colloid and Interface Science”.



Uniwersytet Jagielloński poinformował, iż w prestiżowym czasopiśmie „Advances in Colloid and Interface Science” opublikowano artykuł podsumowujący wyniki badań prowadzonych przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Janusza Dąbrowskiego, prof. UJ z Wydziału Chemii. Praca stanowi obszerne opracowanie dotyczące nowoczesnych związków aktywowanych światłem z zakresu bliskiej podczerwieni (NIR), które znajdują zastosowanie w diagnostyce i terapii nowotworów.

Artykuł „NIR-activated multifunctional agents for the combined application in cancer imaging and therapy” obejmuje zarówno krytyczne omówienie literatury światowej, jak i oryginalne wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Dąbrowskiego.

Opisano w nim szeroką gamę fotosensybilizatorów (porfiryny, chloryny, bakteriochloryny, ftalocyjaniny), jak i różnorodnych nanomateriałów. Szczególną uwagę poświęcono związkom, które łączą adekwatności diagnostyczne i terapeutyczne, umożliwiając jednoczesne obrazowanie fluorescencyjne (FI), fotoakustyczne (PAI), jak również terapię fotodynamiczną (PDT) oraz fototermiczną (PTT). Przedstawiono również zaawansowane metody syntezy i modyfikacji chemicznej, które pozwalają na poprawę ich stabilności, biodostępności i specyficzności względem komórek i tkanek nowotworowych.

Publikacja ta stanowi istotny wkład w rozwój nauki w dziedzinie materiałów wielofunkcyjnych i terapii nowotworowych, co znajduje odzwierciedlenie w wyborze czasopisma „Advances in Colloid and Interface Science” – jednego z najwyżej cenionych w swojej kategorii (IF=16, 200 punktów w wykazie czasopism MNiSW).

Badania zostały sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki w projekcie OPUS 19.

Idź do oryginalnego materiału