Depresję da się wyleczyć

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Mitem jest, iż depresja zawsze nawraca i iż nie da się jej wyleczyć – stwierdził konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki. Depresja może nawracać u osób, u których występują czynniki ryzyka, takie jak zaburzenia osobowości czy choroby o podłożu zapalnym – zaznaczył.



Z danych podawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, iż w Polsce na depresję cierpi ok. 1,2 mln osób rocznie. Zmagają się one z różnymi objawami. Jak przypomniał w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, najczęściej są to: obniżony nastrój, stałe uczucie zmęczenia, brak zdolności lub obniżona zdolność odczuwania przyjemności, utrata zainteresowań, poczucie winy, niska samoocena, pesymistyczne postrzeganie przeszłości, przyszłości i teraźniejszości oraz pogorszenie pamięci i koncentracji. Depresji może też towarzyszyć stałe uczucie lęku i niepokoju, a także objawy somatyczne, w tym bóle głowy, dolegliwości kardiologiczne lub gastryczne.

– Jednak do rozpoznania depresji nie wystarczy samo występowanie tych objawów. Epizod depresyjny możemy zdiagnozować wówczas, gdy utrzymują się one co najmniej przez dwa tygodnie i w tym czasie dominują przez większą liczbę dni oraz przez większą liczbę godzin w ciągu dnia – wyjaśnił specjalista.

W dodatku muszą one powodować u pacjenta subiektywne cierpienie i dyskomfort, ponieważ przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

Depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Jakie rekomendacje dla Ministerstwa Zdrowia?– Co trzeci człowiek w ciągu swojego życia będzie cierpieć na zaburzenia neurologiczne albo psychiatryczne. Do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie – podkreślała Agnieszka Leszczyńska, dyrektor generalna Angelini Pharma, uczestnicząca w sesji „Przemysł medyczny i farmaceutyczny dla zdrowia” podczas konferencji Priorytety Ochrony Zdrowia 2025.
Idź do oryginalnego materiału