Depresja nie mija sama – jak zrobić pierwszy krok po pomoc?

osrodkiterapii.pl 1 dzień temu

Wiele osób, które zmagają się z depresją, mówi: „to na pewno przejdzie”, „nie chcę zawracać głowy swoimi problemami”. Jednak depresja nie działa w ten sposób nie przechodzi sama. U jej podstaw leżą konkretne zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu, których nie da się przeczekać; trzeba podjąć pierwszy krok. Poniżej piszemy, gdzie szukać pomocy.

Co powstrzymuje przed sięgnięciem po pomoc? I co podtrzymuje depresję?

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, świadomość społeczna na jej temat cały czas rośnie – a mimo to, wiele osób przez długi czas nie szuka pomocy.

To dlatego, iż mechanizmy zaburzeń depresyjnych same w sobie utrudniają zrobienie pierwszego kroku w stronę poprawy. Typowy dla depresji jest brak energii, motywacji do działania i wiary, iż coś się może zmienić. U wielu osób pojawiają się poczucie winy i wstyd, wynikające z negatywnych przekonań o samym sobie („nie zasługuję na pomoc”, „moje problemy są przesadzone”, „nie wypada mi prosić o pomoc”).

Wszystko to sprawia, iż bardzo łatwo jest wpaść w błędne koło: mechanizmy depresji utrudniają walkę z nią, a brak działania – pogłębia objawy zaburzenia.

Gdzie zacząć szukać pomocy?

Dlatego też tak ważne jest, aby – jeżeli dostrzegasz u siebie lub u kogoś bliskiego objawy depresji – spróbować jak najszybciej znaleźć wsparcie. Najbardziej sensownym kierunkiem będzie spotkanie z psychiatrą, który może:

  • ocenić nasilenie objawów,
  • postawić diagnozę depresji (jeśli spełnione są kryteria diagnostyczne),
  • zaproponować odpowiednie leczenie – farmakologiczne i/lub psychoterapeutyczne.

Kontakt z psychiatrą jest o tyle istotny, iż tylko on może poprowadzić farmakoterapię, a skuteczne leczenie depresji najczęściej zaczyna się właśnie od leków.

Czego możesz spodziewać się w trakcie wizyty u psychiatry? Obawy są zrozumiałe, ale pamiętaj, iż spotkanie nie powinno przypominać typowej wizyty u lekarza. To raczej spokojna, rzeczowa rozmowa, w której psychiatra będzie chciał dowiedzieć się, co się z Tobą dzieje – jak się czujesz, jak sypiasz, jak funkcjonujesz na co dzień, jakie masz myśli na swój temat. Czasem trudno jest precyzyjnie opisać swoje doświadczenia, ale to nie problem – dobry specjalista potrafi zadawać pytania, które pomagają uporządkować obraz sytuacji.

Jak wygląda terapia?

W trakcie wizyty możesz poczuć ulgę już z samego faktu, iż ktoś traktuje Twoje objawy poważnie i podchodzi do nich profesjonalnie. A także, iż po raz pierwszy możesz usłyszeć, iż to, czego doświadczasz, ma swoje konkretne przyczyny i można z tym coś zrobić.

Równolegle z terapią lekową psychiatra może też zalecić udział w psychoterapii. W łagodnych epizodach depresji może być ona główną metodą leczenia, w cięższych powinna być przede wszystkim wsparciem dla farmakoterapii, które pomoże Ci zrozumieć mechanizmy zaburzenia, a potem utrzymać efekty leczenia.

Wsparcie w leczeniu depresji w ośrodku Konteksty

Jeśli mieszkasz w Warszawie i zmagasz się z depresją – ośrodek Konteksty oferuje zarówno opiekę psychiatryczną, jak i wsparcie doświadczonych psychoterapeutów. Na https://konteksty.net/depresja/ dowiesz się więcej o tym, jaką pomoc mogą Ci zapewnić specjaliści w gabinecie na warszawskim Mokotowie.

Idź do oryginalnego materiału