Depresja – jak ją rozpoznać i jakie są jej objawy?

slupca.pl 1 miesiąc temu

Czym jest depresja?

Wokół depresji narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Wiele osób wciąż postrzega ją jako smutek i niegroźne obniżenie nastroju. W rzeczywistości jednak jest to poważna choroba psychiczna, które w zaawansowanych przypadkach może uniemożliwić codzienne funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie. Depresja zaliczana jest do grupy zaburzeń emocji i nastroju. Objawia się przede wszystkim stopniową utratą euforii życia i odczuwania przyjemności – psycholodzy i psychiatrzy nazywają ten stan anhedonią. Wielu pacjentów opisuje swoje uczucia jako zobojętnienie i pustkę. Niektórzy chorzy cierpią na silne wahania nastroju i mają trudności z opanowaniem emocji.

Depresja może mieć charakter endogenny oraz psychologiczny. W pierwszym przypadku związana jest z fizjologicznymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. Za wystąpienie depresji mogą odpowiadać wtedy na przykład zaburzenia hormonalne. istotną rolę w rozwoju zaburzeń depresyjnych odgrywają także czynniki psychologiczne. Na rozwój choroby szczególnie narażone pozostają osoby samotne, o niskim statusie społecznym i ekonomicznym oraz osoby o małej odporności na stres.

Jak rozpoznać depresję?

Objawy towarzyszące depresji bardzo często różnią się między poszczególnymi pacjentami, co może utrudnić diagnostykę. Oprócz wspomnianej utraty euforii z życia pacjenci znacznie ograniczają codzienne aktywności. Mają problemy z podejmowaniem działań oraz tracą dotychczasowe zainteresowania. W zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do abulii, czyli skrajnego zaniechania podejmowania codziennych czynności. Chory przestaje wstawać z łóżka, nie dba o higienę oraz zmniejsza zainteresowanie otoczeniem.

Do widocznych objawów depresji należy również spowolnienie ruchowe, ograniczenie mimiki twarzy oraz monotonny ton głosu. Chorzy mogą odczuwać przy tym szereg dolegliwości cielesnych, wśród których można wymienić m.in. bóle głowy, problemy żołądkowo-jelitowe oraz bóle pleców. Dobrostan pacjenta może przywrócić wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego i psychoterapia w zależności od przyczyny choroby.

Na czym polega diagnozowanie i leczenie depresji?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto udać się po pomoc do psychiatry lub psychoterapeuty. Rozpoznanie choroby nastąpi po przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu lekarskiego, który obejmie ocenę sytuacji życiowej pacjenta. Specjalista określi jednocześnie czas trwania oraz nasilenie objawów. W razie konieczności warto zwrócić się także do lekarza rodzinnego, który przepisze leki, pomagające w łagodzeniu fizycznych skutków depresji.

Leczenie zaburzeń opiera się na przyjmowaniu środków farmakologicznych oraz regularnym uczestniczeniu w psychoterapii. Leki przynoszą poprawę w przypadku większości pacjentów. Pamiętaj jednak o tym, iż pozytywne rezultaty zobaczysz dopiero po kilku tygodniach ich stosowania. Zadbaj przy tym o profilaktykę zdrowia psychicznego. Odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna oraz dieta staną się ważnym wsparciem stosowanego leczenia.

Idź do oryginalnego materiału