„Dental and Medical Problems” w czołówce czasopism naukowych świata

dentonet.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: „Dental and Medical Problems” w czołówce czasopism naukowych świata


3 lipca redakcja czasopisma „Dental and Medical Problems” (DMP) przeprowadziła briefing prasowy online, który dotyczył uzyskania przez wrocławski periodyk najwyższego wskaźnika Impact Factor w historii polskich czasopism medycznych wydawanych przez uczelnie wyższe. W zestawieniu Journal Citation Reports 2025 DMP zajął 18. miejsce wśród 162 czasopism naukowych na świecie w kategorii „Dentistry, Oral Surgery & Medicine” oraz 46. pozycję na 332 czasopisma w kategorii „Medicine, General & Internal”.

Początki „Dental and Medical Problems” należy wiązać z inicjatywą prof. Tadeusza Owińskiego, za pomocą którego w 1960 r. w ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu utworzono „Wrocławski Biuletyn Stomatologiczny”. Czasopismo to – znane później jako „Wrocławska Stomatologia” – pod obecną nazwą funkcjonuje od roku 2002. Funkcję redaktora naczelnego od niespełna pięciu lat pełni prof. dr hab. Mieszko Więckiewicz.

Rozpoczynając briefing, prof. Więckiewicz, powiedział: – Chciałbym z euforią ogłosić iż „Dental and Medical Problems” osiągnął historyczny sukces wśród czasopism wydawanych przez polskie uczelnie. Otrzymał współczynnik cytowań, czyli Impact Factor, na poziomie 3,9. To najbardziej prestiżowy i najważniejszy wskaźnik bibliometryczny na świecie, który określa wpływ czasopisma na międzynarodowe środowisko naukowe na podstawie liczby cytowań, czyli – póki co – najbardziej obiektywnej metody.

Rekordowy wzrost współczynnika cytowań

Co godne odnotowania, w porównaniu z poprzednim zestawieniem „Dental and Medical Problems” zanotował rekordowy wzrost wskaźnika Impact Factor – z 2,7 do 3,9. Osiągnięcie to jest tym większe, iż DMP to relatywnie młody gracz na najbardziej prestiżowym międzynarodowym naukowym rynku wydawniczym – IF otrzymał po raz pierwszy zaledwie dwa lata temu.

Jak potwierdził redaktor naczelny, przełomowym momentem w rozwoju DMP była modyfikacja jego profilu: ze stomatologicznego z dodatkiem medycznego na interdyscyplinarny stomatologiczno-medyczny. Sukces czasopisma to również efekt pracy całego zespołu, który poza nim tworzą zastępca redaktora naczelnego dr hab. Helena Martynowicz, prof. UMW, redaktorki anglojęzyczne Joanna Gudarowska i Jolanta Prazeres oraz odpowiedzialny za skład Adam Barg, a także rada naukowa i redaktorzy sekcyjni. – Kluczem z perspektywy pracy zespołu jest dobra komunikacja w zespole. Stanowimy mały i zgrany zespół, ale to jest zespół, który nieustannie się ze sobą komunikuje, każdego dnia omawiamy zagadnienia związane z DMP – dodała dr hab. Helena Martynowicz, prof. UMW.

Pytany o czynniki, które miały największy wpływ na wzrost Impact Factor do 3,9, redaktor naczelny odpowiedział: – Myślę, iż jednym z nich jest drastyczne podniesienie jakości publikowanych artykułów. Ustaliłem z prof. Martynowicz, iż będziemy publikowali prace tylko najwyższej jakości i zaraportowane w odpowiedni sposób, czyli te artykuły muszą być nie tylko merytorycznie poprawne, one muszą być technicznie przygotowane zgodnie ze wszystkimi międzynarodowymi standardami. I tego trzymamy się do tej pory.

Cele na najbliższe lata

Na pytanie Dentonetu o cele, jakie redakcja zamierza podjąć, by utrzymać dotychczasowy, a choćby uzyskać wyższy IF w przyszłości, prof. Mieszko Więckiewicz wskazał na konieczność upowszechnienia znajomości „Dental and Medical Problems” wśród liderów światowej stomatologii: – Podstawowym celem jest zwiększenie rozpoznawalności czasopisma, jak i całego Wydawnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na rynku międzynarodowym. Bo mogłoby się wydawać, iż dzięki ostatnim osiągnięciom jesteśmy znanym czasopismem, ale tak nie jest. Wciąż nie trafiliśmy do najlepszych naukowców na świecie.

Aby do realizacji tego celu się zbliżyć, prof. Więckiewicz już przed kilkoma laty rozpoczął zmiany w radzie naukowej dwumiesięcznika, która w tej chwili składa się w około 80% z badaczy o uznanym międzynarodowym dorobku naukowym. Redaktorzy wprowadzili ponadto obowiązkowe dla autorów restrykcyjne międzynarodowe standardy raportowania badań. Przykładają także wagę do standardów etycznych wydawnictwa – uczciwość redakcyjna jest jednym z kryteriów oceny przy przyznawaniu IF.

Wydarzenie było moderowane przez Monikę Kowalską, rzeczniczkę prasową Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Fot. Tomasz Modrzejewski

Idź do oryginalnego materiału