Dane ze telefonów mogą wykryć ryzyko demencji u osób starszych

termedia.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Starsi dorośli zagrożeni ryzykiem rozwoju demencji mogą być zdiagnozowani dzięki danych mobilnych uzyskanych podczas zadania odnajdywania drogi – wskazało najnowsze badanie.



Badanie zostało opublikowane 3 października w „PLOS Digital Health”.

Cyfrowy ślad wczesnego spadku funkcji poznawczych

Naukowcy zaobserwowali, iż osoby starsze z subiektywnym spadkiem funkcji poznawczych (SCD) częściej zatrzymywały się, prawdopodobnie zmieniając orientację, niż osoby bez niego. W ocenie badaczy to zachowanie służyło jako „identyfikator osób z SCD”.

– Deficyty w nawigacji przestrzennej są jednym z pierwszych objawów choroby Alzheimera – powiedziała dr Nadine Diersch, badaczka z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych (DZNE) w Tybindze.

To badanie, jak stwierdziła, dostarcza „pierwszych dowodów na to, jak cyfrowy ślad wczesnego spadku funkcji poznawczych związanego z demencją może wyglądać w rzeczywistych warunkach, czyli podczas krótkiego (mniej niż 30 minut), zdalnie wykonywanego zadania odnajdywania drogi.

W badaniu wzięło udział 72 kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 60 lat. 23 z 48 starszych osób miało SCD, ale przez cały czas osiągało normalne wyniki w ocenach neuropsychologicznych.

Sprawność w orientacji drogowej

Wszyscy uczestnicy badania zostali poinstruowani, aby samodzielnie odnaleźć pięć budynków na terenie kampusu medycznego Uniwersytetu Otto-von-Guericke w Magdeburgu, kierując się aplikacją na telefonie opracowaną przez zespół badawczy. Ich wzorce ruchu były śledzone przez GPS.

Wszyscy uczestnicy mieli podobną wiedzę na temat kampusu i wszyscy mieli doświadczenie w korzystaniu ze telefonów. Wcześniej ćwiczyli również korzystanie z aplikacji.

Stworzono modele przewidujące przebieg otępieniaWażne doniesienie z czasopisma „Neurology” − stworzono modele pozwalające na przewidywanie trajektorii postępowania zmian otępiennych.
Idź do oryginalnego materiału