Dąbrowa Górnicza: badanie mammograficzne można wykonać również wieczorem

everethnews.pl 8 miesięcy temu

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej wydłużono godziny przeprowadzania badań mammograficznych. Kobiety mogą wykonać je do godziny 19:00, bez skierowania i w komfortowych warunkach. Jak podkreśliła placówka – to udogodnienie specjalnie dla pacjentek, które są aktywne zawodowo i nie mają czasu w badania o wcześniejszej porze dnia.

Dłuższe godziny otwarcia

Od poniedziałku (04.03.2024) w Zagłębiowskim Centrum Onkologii znajdującym się w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej wydłużone zostają godziny wykonywania badań mammograficznych.

– Jesteśmy otwarci na pacjentki, które są osobami aktywnymi zawodowo i nie mają czasu, aby przyjść i wykonać takie badanie w godzinach dopołudniowych. Mogą przyjść i wykonać takie badanie choćby o godzinie 19, więc jest to dla nich spore udogodnienie – powiedziała dr Anna Krzywda, kierowniczka Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Warto również zaznaczyć, iż rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem, z którym zmagają się Polki. W kraju rocznie odnotowuje się 18,5 tys. zachorowań. Co więcej, rak piersi na początku nie daje żadnych objawów. Stąd jednym z najważniejszych zachowań są badania profilaktyczne.

– Stawiamy nie tylko na bardzo dobrą jakość badań, ale także na przygotowanie personelu medycznego. Odpowiadamy na wszystkie pytania, rozwiewamy wątpliwości, a czasem po prostu uspokajamy, zapewniając wsparcie na każdym etapie tego procesu – wyjaśniła specjalistka.

Podstawowe badanie profilaktyczne

W profilaktyce raka piersi najważniejszym badaniem jest mammografia. Jest to podstawowe badanie, które umożliwia zauważenie zmian od 2 do 3 mm. Test polega na wykonaniu dwóch zdjęć każdej z piersi. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje mammografię dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Jak dodała dr Krzywda, z programu bezpłatnej mammografii mogą skorzystać również kobiety, które ukończyły leczenie onkologiczne i od tego czasu minęło pięć lat.

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi, należą:

  • mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2,
  • wczesna pierwsza miesiączka (przed 12.r.ż.),
  • późna menopauza po 55.r.ż.,
  • urodzenie dziecka po 35.r.ż.,
  • radioterapia klatki piersiowej – szczególnie w młodym wieku,
  • hormonalna terapia zastępcza,
  • bezdzietność,
  • leczenie spowodowane innymi schorzeniami piersi.

Mammografia nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Jednak najlepiej na badanie zgłosić się w 5.-12. dniu cyklu miesiączkowego. Warto również zrezygnować z użycia dezodorantów, talku, pudru, balsamu czy mleczka do ciała.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału