14 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Zawiera ono szczegółową listę czynności zawodowych przedstawicieli profesji ujętych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, w tym asystentek i higienistek stomatologicznych. Z perspektywy higienistek najważniejszy jest fakt, iż w rozporządzeniu utrzymano nadzór lekarzy dentystów nad ich pracą.
Przypomnijmy – w marcu 2024 r. weszła w życie ustawa o niektórych zawodach medycznych. Jednym z jej kluczowych elementów jest rozporządzenie w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne, czyli lista konkretnych procedur i zabiegów, które może wykonywać przedstawiciel danej profesji.
Do projektu zgłoszono setki uwag ze strony różnych instytucji i organizacji. W przypadku higienistek stomatologicznych kontrowersje budziło przede wszystkim stanowisko Rady ds. Rozwoju Stomatologii, która domagała się, by higienistka stomatologiczna we wszystkich obszarach czynności zawodowych przez cały czas pracowała wyłącznie na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Higienistki domagały się natomiast większej swobody w pracy, opartej na współpracy ze stomatologiem, ale jednak w pewnych zakresach samodzielnej. W wywiadzie dla portalu Dentonet mówiła o tym już rok temu mgr Jolanta Bartoszuk, licencjonowana higienistka stomatologiczna, wiceprezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS-u.
Rozporządzenie opublikowane
Po miesiącach analiz i prac ostateczna wersja rozporządzenia została opublikowana w Dzienniku Ustaw 14 maja 2025 r. – Projekt rozporządzenia określa szczegółowy wykaz czynności zawodowych, do wykonywania których są uprawnione osoby wykonujące zawody medyczne objęte ustawą, uwzględniające wiedzę i umiejętności nabyte w toku kształcenia umożliwiającego uzyskanie kwalifikacji w tych zawodach. Poszczególne czynności zawodowe zostały opracowane w oparciu o zakresy kształcenia prowadzonego w ww. zawodach – czytamy w komunikacie.
Jak dodano, określenie czynności zawodowych dla poszczególnych zawodów medycznych ma istotne znaczenie w kontekście powierzenia zakresu obowiązków przez pracodawców osobom wykonującym zawody medyczne, jak również konieczności zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. – Ponadto zaproponowane rozwiązania mają istotne znaczenie z punktu widzenia przewidzianych dla tych zawodów w ustawie z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych rozwiązań dotyczących odpowiedzialności zawodowej – poinformowano.
Przepisy rozporządzenia wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Jego pełną treść można znaleźć TUTAJ.
Praca higienistki wciąż na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty
Szczegółowy wykaz czynności zawodowych asystentek stomatologicznych zawiera między innymi:
– przygotowywanie gabinetu stomatologicznego i stanowiska pracy lekarza dentysty do pracy,
– przygotowanie pacjenta do zabiegów stomatologicznych,
– asystowanie lekarzowi dentyście podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych,
– współpracę w zespole wielodyscyplinarnym podczas wykonywania czynności zawodowych,
– przygotowywanie i przechowywanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych stosowanych w stomatologii,
– przygotowywanie, konserwowanie, dekontaminację, przechowywanie aparatury i sprzętu medycznego stosowanego w stomatologii.
Jego pełną treść można znaleźć TUTAJ.
Z perspektywy higienistek najważniejszy jest fakt, iż w rozporządzeniu utrzymano nadzór lekarzy dentystów nad ich pracą. W wykazie znalazły się bowiem takie punkty, jak:
– wykonywanie na zlecenie lekarza dentysty badań i pomiarów: badanie głębokości kieszonek dziąsłowych, określanie wskaźników próchnicy oraz przyzębia, ocena barwy zębów, wykonywanie badań przesiewowych pod kątem chorób nowotworowych, wykonywanie testów ślinowych oraz wykonywanie dokumentacji fotograficznej,
– wykonywanie na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty zabiegów profilaktyczno- leczniczych utrzymujących efekty leczenia, takich jak: usuwanie złogów twardych i miękkich, lakowanie, lakierowanie, diagnostyka próchnicy, profilaktyka próchnicy oraz piaskowanie uzębienia,
– podawanie produktów leczniczych na zlecenie lekarza dentysty,
– przekazywanie pacjentowi w formie ustnej i pisemnej zaleceń przedzabiegowych i pozabiegowych uzgodnionych z lekarzem dentystą.
Wśród innych wymienionych w wykazie czynności higienistek znalazło się także prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach społecznych oraz udzielanie podstawowych wskazówek żywieniowych na temat racjonalnego odżywiania w celu zachowania zdrowia jamy ustnej.
Pełen wykaz czynności zawodowych higienistek stomatologicznych znajduje się TUTAJ.
– Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródła: https://dziennikustaw.gov.pl/
https://legislacja.rcl.gov.pl/