Czym są spektrometry i gdzie znajdują zastosowanie?

zdrowie.med.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Bezpieczna strefa pracy w spektometrze


Grupa spektrometrów obejmuje wiele urządzeń różniących się znacząco wykorzystywanym promieniowaniem i możliwościami. Ich cechą wspólną jest z kolei sposób wykonywania pomiaru, choć i tu można wyróżnić urządzenia manualne oraz automatyczne. Czym zatem są spektrometry? Jakie pomiary można nimi wykonywać? W końcu, gdzie znajdują zastosowanie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działa spektrometr?

Klasyczny spektrometr posiada komorę próżniową z elektromagnesem, na której końcu znajduje się detektor. Urządzenie może być wyposażone także w dodatkowe systemy regulacyjne oraz rejestracyjne, a w nowoczesnych modelach – także system elektronicznej analizy uzyskanego widma. Na jakiej zasadzie wykonywany jest pomiar? Pod tym względem dużo zależy od typu spektrometru:

  • Najbardziej popularny spektrometr optyczny wykorzystuje wiązkę światła: ultrafioletowego, podczerwonego oraz widzialnego. Obserwacja różnic w absorpcji i emisji takiego promieniowania elektromagnetycznego umożliwia dokładną analizę składu próbki.
  • Spektrometr masowy mierzy stosunek masy do ładunku jonów, by w ten sposób dokładnie określić skład pierwiastkowy.
  • W spektrometrze NMR próbkę ustawia się w silnym, stałym polu magnetycznym. Urządzenie mierzy interakcję spinów jąder atomowych, wchodzących w rezonans z zadanym polem magnetycznym. W ten sposób można zbadać strukturę molekularną próbki.
  • Spektrometr Ramana wykorzystuje światło lasera, które rozpraszane jest bezpośrednio na próbce. Po oczyszczeniu i przepuszczeniu przez siatkę dyfrakcyjną, odbierane jest przez detektor. W końcu każdy pik zostaje poddany analizie, przynosząc konkretne informacje o próbce.

Jest to kilka, najczęściej spotykanych typów spektrometrów. Urządzenia te mogą bowiem wykorzystywać także promieniowanie gamma, alfa czy beta. Jakie jednak może być zastosowanie tak dużej grupy rejestratorów badawczych?

Zastosowanie spektrometrów

Podstawowym zastosowaniem spektrometrów jest analiza próbek materiału. Dlatego też z urządzeń tych korzysta wiele laboratoriów. Przykładem może być branża medyczna, gdzie wykorzystuje się je do badania tkanek stałych, krwi oraz innych pobranych od pacjentów próbek. W ten sposób można wykryć takie choroby jak: miażdżyca, nowotwory, choroba Parkinsona czy osteoporoza. Pozwala również określić zawartość poszczególnych elementów we krwi.

Równie często spektrometry można spotkać w zakładach produkcyjnych. W ten sposób ustalana jest jakość wykonywanych materiałów czy wyrobów. Laboratoria pomiarowe mogą wykorzystywać zaawansowane modele elektroniczne, wykonujące raporty z pomiarów, lub proste spektrometry manualne do szybkiego sprawdzenia jakości zakupionego materiału do produkcji.

Jak kupić odpowiedni model spektrometru?

Zakup odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Grupa urządzeń o nazwie spektrometru jest bardzo szeroka, co z pewnością utrudnia dobranie odpowiedniego modelu do swoich potrzeb. Szczególnie gdy zakup wykonywany jest przez osobę nieznającą się na kwestiach technicznych (dział księgowości w dużej firmie). Dlatego przy zakupie spektrometru bardzo ważne jest wsparcie sprzedawców. Pomogą oni dobrać urządzenie opierające się o odpowiednią metodę badawczą, a także wskażą model o optymalnej dokładności dla danego zastosowania. Oprócz wsparcia sprzedażowego ważna jest także pomoc po dokonaniu zakupu. Firma Dan Lab odpowiada na wszystkie wątpliwości, jakie mogą powstać przy korzystaniu z ich urządzeń. Dzięki temu laboratorium posiada odpowiednie narzędzie pracy, a także wsparcie przy jego wykorzystaniu.

Materiał zewnętrzny (WP)

Idź do oryginalnego materiału