Czym jest SIBO?

epacjent.pl 6 dni temu

Osoby zmagające się z problemem przewlekłych wzdęć próbują szukać przyczyn swoich dolegliwości. Kiedy zmiana diety i zwiększona aktywność fizyczna nie przynoszą szybkiego i skutecznego rezultatu, pora na przyjrzenie się pracy przewodu pokarmowego. Do chorobowych przyczyn wzdęć należy SIBO. Co stoi za tym tajemniczym skrótem? Jak wygląda leczenie SIBO i jego objawów? Sprawdź!

Co to jest SIBO?

SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to przerost bakteryjny jelita cienkiego. W warunkach naturalnych w jelicie cienkim występuje niewielka ilość bakterii, które natomiast licznie zasiedlają jelito grube. Zwiększona kolonizacja bakteryjna jelita cienkiego może prowadzić do nieprzyjemnych objawów brzusznych, zaburzeń trawienia i wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. [1], [2]

Jakie są przyczyny SIBO?

Istnieje wiele przyczyn i czynników ryzyka zespołu rozrostu bakteryjnego. Najczęstsze z nich to:

  • zaburzenia perystaltyki jelit (np. w zespole jelita drażliwego, cukrzycy),
  • zaburzenia anatomiczne jelit (np. po operacjach, po radioterapii),
  • zaburzenia trawienia w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki,
  • marskość wątroby,
  • przewlekła choroba nerek,
  • stosowanie niektórych leków (np. leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego),
  • niektóre niedobory odporności,
  • obecność uchyłków w jelicie cienkim,
  • podeszły wiek. [1], [2]

Jakie są objawy SIBO?

Objawy SIBO mogą przypominać wiele innych schorzeń – stąd częste trudności w postawieniu adekwatnej diagnozy i szybkim wdrożeniu leczenia. Osoby zmagające się z SIBO najczęściej skarżą się na:

  • przewlekłe i uporczywe wzdęcie brzucha, którym towarzyszy nadmierne oddawanie gazów,
  • przewlekła biegunka – wodnista lub tłuszczowa (oddawanie stolca, który trudno spłukuje się w toalecie,
  • bóle brzucha,
  • zaparcia,
  • uczucie pełności w jamie brzusznej.

W zaawansowanym stadium choroby może dojść do powikłań, takich jak niedożywienie i objawy niedoboru witamin. Występuje to jednak rzadko i zwykle jest bardzo subtelnie wyrażone. [1], [2]

SIBO – jak lekarz stawia rozpoznanie?

Jeśli na podstawie prezentowanych przez Ciebie objawów lekarz będzie podejrzewał SIBO, skieruje Cię na podstawowe badania z krwi, takie jak morfologia, lipidogram czy poziom witamin. Służy to ocenie ogólnego stanu zdrowia. W razie wątpliwości lekarz może zalecić Ci wykonanie badania USG brzucha i kolonoskopii lub gastroskopii.

Do rozpoznania SIBO służą testy oddechowe. Określają one poziom gazów w wydychanym powietrzu. Wykorzystują fakt, iż bakterie jelitowe wytwarzają metan i wodór, a komórki ludzkie nie. Testy są wykonywane rzadko ze względu na ich trudną dostępność i dość rygorystyczne zasady dietetyczne poprzedzające badanie. [1], [2]

SIBO – jak wygląda leczenie?

Choć testy oddechowe służą do rozpoznania SIBO, to lekarz na podstawie rodzaju i przebiegu Twoich objawów może zalecić odpowiednie leczenie antybiotykiem bez badań. Do zmniejszenia liczby bakterii w jelicie cienkim służy ryfaksymina. W razie przeciwskazań do jej stosowania lekarz wybierze dla Ciebie inny skuteczny i bezpieczny preparat.

Zmniejszenie nasilenia wzdęć można osiągnąć, stosując tabletki na wzdęcia z symetykonem. Ułatwiają usuwanie gazów z jelit dzięki rozbijaniu dużych pęcherzyków powietrza na mniejsze cząstki. Ponadto nie wchodzą w interakcje z antybiotykami. Możesz również sięgnąć po ziołowe remedia na wzdęcia, takie jak herbatki z mięty pieprzowej czy kopru włoskiego.

Niedobory pokarmowe można uzupełniać poprzez modyfikacje dietetyczne lub odpowiednią suplementację preparatami z apteki. Zmiany w diecie mogą pomóc w uregulowaniu przewlekających się biegunek lub zaparć. [1], [2]

Bibliografia

[1] M. Jabłkowski, J. Białkowska-Warzecha, i A. Jabłkowska, „Small intestine bacterial overgrowth – SIBO. How to diagnose and treat it in the practice of the family physician according to new guidelines”, Lekarz POZ, t. 8, nr 1, s. 24–36, 2022.

[2] „Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego”. Dostęp: 30 wrzesień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.4.12.

Idź do oryginalnego materiału