Czym jest Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy? Co ma do zaoferowania osobom niepełnosprawnym? [wideo]

tkn24.pl 23 godzin temu

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Stąporkowie to jednostka, która ma na celu wspierać osoby niepełnosprawne psychicznie lub w kryzysie. Jednostka przyjmuje mieszkańców całego powiatu koneckiego i ma do zaoferowania rozmaite zajęcia artystyczne, sportowe i integracyjne. Jak działa ośrodek, który odniósł dotychczas mnóstwo sukcesów na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej?

– „Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Stąporkowie jest to ośrodek wsparcia dziennego. Jest to placówka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, dla osób z zespołem Downa oraz dla osób po kryzysach psychicznych i dla osób ze schorzeniami psychicznymi. Kierowanie do PŚDS odbywa się przy pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Osoba zainteresowana udziałem w zajęciach składa podanie do Ośrodka Pomocy Społecznej adekwatnego ze względu na adres zamieszkania, przedkłada również zaświadczenia od lekarza, czy to neurologa, czy psychiatry, czy od lekarza rodzinnego” – informuje dyrektorka ośrodka Beata Brzozowicz-Dzitkowska.

Obecnie na zajęcia uczęszczają osoby z trzech gmin powiatu koneckiego, są to Końskie, Stąporków i Radoszyce. Jednostka organizuje dla nich bezpłatny transport.

– „Codziennie o 7:30 wyjeżdża bus, który kieruje się w stronę Radoszyc. Zabieramy kilka osób, przywozimy na zajęcia i tak to się odbywa. Przez pięć godzin osoby przebywają na zajęciach dziennych w naszej placówce i później, po zajęciach, w okolicach godziny 13:00 – 13:15, są odwożone ponownie do domu” – mówi dyrektorka.

W ośrodku znajdują się różne pracownie, w których uczestnicy biorą udział w rozmaitych zajęciach. W kuchni, osoby z zacięciem kulinarnym, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki dla grupy. Ponadto w budynku można znaleźć wiele pracowni artystycznych, gdzie powstają obrazy, ozdoby, drewniane rzeźby czy dzieła dziergane na drutach.

– „Zajęcia są prowadzone w kilku pracowniach. Mamy między innymi pracownię kulinarną, pracownię muzykoterapii, relaksacji, pracownię artystyczną, przyrodniczo-ceramiczną i pracownię krawiecko-gobeliniarską. W tych pracowniach jest codziennie prowadzona terapia zajęciowa. Ponadto prowadzimy szereg indywidualnych i grupowych treningów dla wszystkich zainteresowanych, a także zajęcia ruchowe” – opowiada Beata Brzozowicz-Dzitkowska.

Jednostka ma w planach zatrudnić fizjoterapeutę, który mógłby zająć się zdrowiem fizycznym osób uczęszczających na zajęcia.

Wśród największych sukcesów PŚDS w Stąporkowie znalazły się zwycięstwa i wysokie miejsca w festiwalach i przeglądach artystycznych organizowanych w województwie świętokrzyskim czy ogólnopolsko. Nie zabrakło też wygranych w dziedzinach sportu. Zapytaliśmy dyrektorkę placówki Beatę Brzozowicz-Dzitkowską o to, jaki sukces uznaje za największy dotychczas.

– „Jest to na pewno udział w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej osób niepełnosprawnych, prowadzonym pod patronatem Anny Dymnej. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w roku 2023. Uczestnicy wystawili pantomimę, komedię. Mieli okazję odbierać nagrodę z rąk aktorki Anny Dymnej. Jej fundacja Mimo Wszystko prowadzi ten festiwal od lat. Mieli też okazję wystąpić na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. To był niewątpliwie jeden z większych sukcesów”

Tylko w konkursie Sztuka Osób Niepełnosprawnych, organizowanym przez PFRON osoby uczestniczące w zajęciach ośrodka zdobyły kilkanaście nagród podczas etapu wojewódzkiego oraz dwa trzecie miejsca w skali ogólnopolskiej.

Uczestnicy zajęć odnoszą też sukcesy w dziedzinach sportowych. Zawodnicy z PŚDS w Stąporkowie wracali wielokrotnie z nagrodami z turniejów tenisa stołowego, bocci, z biegów przełajowych czy spartakiad. Na przestrzeni lat, z tego typu zawodów przywieźli kilkadziesiąt medali i pucharów.

Jakie warunki musi spełnić osoba, która chciałaby uczestniczyć w działaniach ośrodka?

– „Do PŚDS w Stąporkowie przyjmowane są osoby na podstawie wniosku, który samodzielnie składają do Ośrodka Pomocy Społecznej. Pobyt jest całkowicie bezpłatny. Osoby zainteresowane mogą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie muszą. W ramach prowadzonych treningów indywidualnych, grupowych przygotowywane jest drugie śniadanie, jest to gorący posiłek. W pracowni kulinarnej dana grupa przygotowuje dla pozostałych gorący posiłek”

Podopieczni PŚDS w Stąporkowie mogą też brać udział w zajęciach z zakresu wykształcenia odpowiednich nawyków higienicznych czy budżetowych, uczących gospodarowania środkami finansowymi i szkoleniach dotyczących zarządzania gospodarstwem domowym.

Obecnie na zajęcia uczęszcza 38 osób, jednak jednostka jest gotowa przyjmować kolejnych zainteresowanych z całego powiatu koneckiego.

Idź do oryginalnego materiału