Czym jest orientacja seksualna?

fundacjamatuzalem.pl 3 miesięcy temu

Seksualność wydaje się tematem, który cały czas obecny w mediach, a jednak ciągle nie jest do końca zrozumiały. Ponadto edukacja seksualna, szczególnie ta na poziomie szkół, pozostawia wiele do życzenia. Nieraz młodzi ludzie, którzy wkraczają w okres dojrzewania oraz rozwoju swojej seksualności, są pozostawiani sami sobie – muszą na własną rękę odkrywać swoje ciało.

Można powiedzieć, iż seksualność jest tematem tabu, który nie jest poruszany ani przez nauczycieli, ani przez rodziców. Najbardziej rozpowszechnionym modelem jest świat heteronormatywny, gdzie człowiek wykazuje zainteresowanie tylko osobami płci przeciwnej. Nie jest to jednak odpowiednia interpretacja seksualności. Szacunkowo mówi się, iż od 2 do choćby 11% wszystkich ludzi odczuwa pociąg do osób tej samej płci. Rozwój nastolatka, u którego rozwijają się takie preferencje, może być bardzo mocno zaburzony i odbić się na jego zdrowiu psychicznym, a choćby całym życiu. Nie wpisuje się on przecież w przyjętą normę.

W związku z tym edukacja seksualna osób w każdym wieku jest czymś bardzo istotnym, nieodłącznym w harmonijnym rozwoju jednostki. Zacznijmy jednak od podstawowego pojęcia. Czym jest orientacja seksualna?

Orientacja seksualna opisuje trwały schemat emocjonalnego, seksualnego oraz uczuciowego pociągu do osób określonej płci. Pomimo obiegowej opinii, nie jest ona kwestią wyboru. Uznaje się, iż jej rozwój definiowany jest głównie przez czynniki biologiczne (np. hormony matki w czasie ciąży). Dokładne podłoże rozwoju określonej orientacji seksualnej nie jest jednak jednoznacznie określone.

Trzema najczęściej wymienianymi orientacjami seksualnymi są:

  1. Heteroseksualność – pociąg do osób przeciwnej płci;
  2. Homoseksualność – pociąg do osób tej samej płci;
  3. Biseksualność – pociąg do osób obu płci.

Terminy te nie zawierają w sobie jednak wszystkich wariantów seksualności. Można tutaj wymienić choćby aseksualność czy panseksualność, które nie wpisują się w powyżej opisane ramy.

Warto podkreślić również fakt, iż orientacja seksualna i tożsamość płciowa to oddzielne terminy. Pierwszy z nich określa to, kim zainteresowana jest dana osoba, drugi natomiast – percepcję na temat swojej własnej płci. Dlatego też nie powinno się utożsamiać np. osoby transpłciowej z homoseksualną.

Orientacja seksualna a zdrowie psychiczne

Rozwój seksualny osób należących do tzw. mniejszości seksualnych może być powiązany z pojawieniem się wielu problemów natury psychicznej. Badania pokazują, iż osoby te charakteryzują się wyższą zapadalnością na depresję, stany lękowe, uzależnienia od używek oraz wyższym wskaźnikiem samobójstw. Wiąże się to z następującymi czynnikami:

  • brak wsparcia rodziny;
  • wykluczenie;
  • poczucie braku przynależności i beznadziei;
  • brak wpasowania w ogół społeczeństwa;
  • poczucie bycia ciężarem dla innych;
  • problemy z akceptacją swojej seksualności;
  • odtrącenie przez bliskich;
  • prześladowanie związane z odmienną orientacją i wiele innych.

Powyższe informacje powinny przybliżyć termin orientacji seksualnej oraz to, z czym wiąże się przynależność do niektórych z nich. Na koniec warto wspomnieć, iż zmiana orientacji seksualne poprzez jakiekolwiek terapie nie jest możliwa, a jakiekolwiek próby dokonania tego wiązać się mogą jedynie z uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Dlatego właśnie edukacja seksualna jest tak istotna.

Zachęcamy do pobrania artykułu.

Matuzalem – Czym jest orientacja seksualnaPobierz
Idź do oryginalnego materiału